Home Zahraničí Na hlavních burzách v Šanghaji a Šen-čenu se začíná obchodovat s první...

Na hlavních burzách v Šanghaji a Šen-čenu se začíná obchodovat s první várkou IPO na základě registrace

Na snímku z 10. dubna 2023 je zachycena slavnostní ceremonie při příležitosti uvedení první várky akcií v rámci čínského systému prvotní emise akcií (IPO) založené na registraci na hlavní burze Šanghajské burzy cenných papírů ve východočínské Šanghaji. FOTO - Xinhua/Fang Zhe

V pondělí se na hlavních burzách v Šanghaji a Šen-čenu začalo obchodovat s první várkou deseti titulů akcií v rámci čínského systému prvotní veřejné nabídky (IPO) založeného na registraci.

Tento krok znamená, že Čína plošně aplikuje systém IPO založený na registraci, čímž poskytuje pevnou institucionální podporu pro urychlení budování standardizovaného, transparentního, otevřeného, dynamického a odolného kapitálového trhu.

Na pondělním slavnostním ceremoniálu u příležitosti uvedení akcií na burzu předseda Čínské komise pro regulaci cenných papírů (CSRC) I Chuej-man prohlásil, že jde o »další mezník reformy a rozvoje čínského kapitálového trhu«.

Všech deset titulů si během pondělního obchodování polepšilo. Společnost Shenzhen CECport Technologies, poskytovatel služeb v oblasti elektronických součástek, vzrostla o 221,55 %, zatímco společnost Dencare (Čchung-čching) Oral Care posílila o 173,89 %.

Efektivita, transparentnost

V rámci systému IPO založeného na registraci budou burzy komplexně vyhodnocovat, zda jsou žadatelé způsobilí vydávat akcie a být kótováni a zda splňují požadavky na zveřejňování informací.

CSRC bude kontrolovat sladění společností s průmyslovou politikou země a způsobilost příslušných správních rad. Pomůže burzám orientovat se v případných problémech během hodnocení a na základě výsledků hodnocení provede registraci.

První várka společností již změny pocítila. Uvedly, že v rámci systému IPO založeného na registraci jsou předpisy a pokyny stručnější a jasnější, dotazy burz jsou racionálnější a cílenější. Zároveň jsou zveřejňovány dokumenty s hlavními prohlášeními společnosti a procesy přezkumu kotace, což zvyšuje transparentnost auditů.

Reforma IPO založená na registraci dodržuje tržní principy, upravuje a zlepšuje mechanismus stanovování cen a přidělování a umožňuje investorům lépe porozumět kótovaným společnostem, uvedl Ma Ping-ping, předseda společnosti Zhongzhong Science & Technology (Tchien-ťin) Co., Ltd. Reforma IPO založená na registraci je v souladu s tržními principy. Na tuto společnost připadá jedna z pěti akcií, které se začaly obchodovat na hlavních burzách šanghajské burzy.

Reforma má mimo jiné za cíl zlepšit efektivitu tvorby cen, zvýšit stabilitu trhu a usnadnit obchodování investorům a uplatňuje některá pravidla obchodování z burzy pro vědecké a technologické inovace a z burzy pro začínající podniky ChiNext na hlavní burzy, uvedl Kao Žuej-tung, hlavní makroekonom společnosti Everbright Securities.

Zpřístupnění informací

V rámci systému IPO založeného na registraci byla dále posílena ústřední role zveřejňování informací, čímž se kapitálový trh stal integrovanější a současně se posílila odpovědnost emitentů a zprostředkovatelů.

Aj Lin, generální ředitel společnosti Zhejiang Haisen Pharmaceutical Co., Ltd., uvedl, že při vzpomínce na proces vstupu společnosti na hlavní burzu cenných papírů v Šen-čenu cítí velkou odpovědnost.

»Vysoký standard zveřejňování informací vyžadovaný systémem IPO založeným na registraci zase podpořil každodenní řízení společnosti standardizovanějším, systematičtějším a uspořádanějším způsobem,« uvedl Aj.

Sü Feng, ředitel oddělení investičního bankovnictví společnosti CITIC Securities, uvedl, že vidí, že úroveň postupů investičních bank se zvýšila na »bezprecedentní úroveň«.

»Investiční banky musí dále zvyšovat svou schopnost nalézat přidanou hodnotu a budovat mosty pro vysoce kvalitní firmy a investory,« řekl Sü.

I uvedl, že v rámci systému IPO založeného na registraci je zveřejňování informací základem a regulační orgány neposuzují investiční hodnotu společností, ale místo toho zajišťují řádné zveřejňování informací prostřednictvím dotazů a tím, že vedou emitenty a zprostředkovatele k odpovědnosti.

Reformu IPO založenou na registraci, která byla zahájena v roce 2018, nejprve přijala v roce 2019 rada pro vědu a technologické inovace a v roce 2020 byla rozšířena na radu ChiNext a v roce 2021 na pekingskou burzu.

(Xinhua)