Home Zahraničí Na internet unikla nová várka tajných dokumentů USA nejen o Ukrajině

Na internet unikla nová várka tajných dokumentů USA nejen o Ukrajině

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Na sociálních sítích, včetně Twitteru, se v pátek objevila nová várka tajných dokumentů USA o Ukrajině, Blízkém východě a Číně, informoval v pátek deník New York Times.

Publikace zdůrazňuje, že celkem se na webu objevilo více než 100 dokumentů. Některé z dokumentů jsou označeny tak, že by se s jejich obsahem neměli seznámit představitelé žádné jiné země.

»Rozsah úniku spolu s citlivostí samotných dokumentů může být nesmírně škodlivý, uvedli američtí představitelé,« uvedl list.

Jeden z představitelů zpravodajských služeb popsal únik jako »noční můru pro Five Eyes, v narážce na Spojené státy, Velkou Británii, Austrálii, Nový Zéland a Kanadu, takzvané země Five Eyes, které široce sdílejí zpravodajské informace,« dodal list.

Jak noviny poznamenávají, jedním z dokumentů je mapa s rozložením sil v okolí Artemovska (Bachmut). Další utajované materiály, jak noviny zdůrazňují, se týkají Číny a indo-pacifické oblasti, Blízkého východu a boje proti terorismu.

Zahájení vyšetřování

»Pentagon ve čtvrtečním prohlášení uvedl, že ministerstvo obrany se touto záležitostí zabývá,« uvedl list.

Ve čtvrtek deník The New York Times s odvoláním na představitele administrativy amerického prezidenta Joea Bidena uvedl, že Pentagon zahájil vyšetřování úniku tajných dokumentů týkajících se plánů USA a NATO na přípravu ukrajinských ozbrojených sil na protiofenzívu proti ruským silám. Na sociálních sítích, jako jsou Twitter a Telegram, byla zveřejněna řada dokumentů odhalujících informace o plánech dodávek zbraní, počtu vojáků a praporů.

Dokumenty obsahují harmonogram přípravy, pořízení vybavení a munice pro jarní protiofenzívu devíti brigád ukrajinských ozbrojených sil, které jsou cvičeny a vybavovány Spojenými státy a spojenci. Podle dokumentů mělo být šest z nich připraveno do 31. března, další tři do 30. dubna, údaje o třech brigádách ukrajinských ozbrojených sil, které připravuje sám Kyjev, nejsou uvedeny. Poradce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Michail Podoljak v pátek na svém kanálu Telegram napsal, že údaje zveřejněné na sociálních sítích nejsou pravdivé a nemají nic společného se skutečnými plány Kyjeva.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.