Home Zahraničí Nad světem se opět vznáší jaderný stín

Nad světem se opět vznáší jaderný stín

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Stín jaderné války se znovu objevil nyní, kdy některé země hrozí použitím jaderných zbraní, uvedl ve svém poselství generální tajemník OSN Antonio Guterres.

»Bubny jaderné války opět bijí. Nedůvěra a rozdělení jsou na vzestupu. Jaderný stín, který se vznášel nad studenou válkou, se znovu objevil. A některé země opět bezohledně chřestí jadernými zbraněmi a hrozí, že tyto nástroje vyhlazení použijí,« uvádí se v jeho projevu, který přečetl náměstek generálního tajemníka a vysoký představitel pro otázky odzbrojení Izumi Nakamitsu na vzpomínkové akci u Památníku míru v Hirošimě u příležitosti 78. výročí atomového bombardování Hirošimy.

Guterres rovněž vyzval k úplnému zřeknutí se jaderných zbraní. Zdůraznil, že »odstranění jaderných zbraní zůstává nejvyšší prioritou OSN v oblasti odzbrojení«. »Jediným způsobem, jak odstranit jaderné riziko, je odstranění jaderných zbraní,« poznamenal nejvyšší představitel OSN. »Nedáme pokoj, dokud nebude jaderný stín jednou provždy odstraněn,« uzavřel.

Americké ozbrojené síly provedly vůbec první atomové bombardování v historii, když na sklonku druhé světové války zasáhly japonská města Hirošimu a Nagasaki. Bombardování bylo zdůvodněno jako způsob, jak urychlit kapitulaci Japonského císařství. Tyto útoky jsou jediným případem použití jaderných zbraní ve vojenském konfliktu v dějinách lidstva.

Podle různých odhadů zabil výbuch atomové bomby svržené nad Hirošimou během jediného dne 70 000 až 100 000 lidí. Do konce roku 1945 se počet obětí zvýšil na 140 000 kvůli těm, kteří zemřeli v nemocnicích na následky zranění a ozáření.

Každý rok se tento smutný seznam doplňuje, když zemře někdo, kdo přežil. Za poslední rok přibylo na tento seznam téměř 5000 nových jmen. Kromě toho jsou na seznam přidávána jména lidí, kteří zahynuli při výbuchu, ale jejichž smrt nebyla dosud potvrzena. V současné době celkový počet obětí přesahuje 350 000.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here