Home Zahraničí Nárůst násilí páchaného střelnými zbraněmi v USA ukazuje na zdravotní krizi

Nárůst násilí páchaného střelnými zbraněmi v USA ukazuje na zdravotní krizi

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Nárůst počtu případů střelby ve Spojených státech svědčí o krizi ve zdravotnictví v zemi. Americký ministr zdravotnictví a sociálních služeb Javier Beserra se takto vyjádřil ve čtvrtek po střelbě v budově nemocnice v Atlantě ve státě Georgia, která si vyžádala jednoho mrtvého a čtyři zraněné.

»Stále se snažíme pochopit tuto srdcervoucí zprávu o střelbě v nemocniční budově. Nelze však odhlédnout od skutečnosti, že násilí páchané střelnými zbraněmi rozděluje americké rodiny a stalo se krizí veřejného zdraví,« citoval šéfa resortu list The Hill.

Podle CNN měl podezřelý nějakou duševní chorobu. »Tato duševní choroba je skutečná <…>. Když někdo řekne, že potřebuje pomoc <…>, pomozte mu, neignorujte ho,« uvedla matka podezřelého. Ke střelbě došlo na pohotovosti nemocnice v centru města. Devětatřicetiletá žena byla zabita a čtyři zranění byli hospitalizováni.

Podle výzkumné organizace Gun Violence Archive se v prvních čtyřech měsících roku 2023 stalo obětí násilí se zbraní téměř 5000 lidí a přibližně 9000 lidí bylo zraněno. Organizace odhaduje, že v roce 2022 bylo v USA při střelbě zabito více než 43 600 osob.

Právo vlastnit střelné zbraně zaručuje druhý dodatek americké ústavy.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.