Home Zahraničí NATO připouští členství Ukrajiny v případě, že postoupí část území Rusku

NATO připouští členství Ukrajiny v případě, že postoupí část území Rusku

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ukrajina může vstoupit do NATO, pokud bude souhlasit s odstoupením území, která odmítá uznat jako součást Ruska, uvedl v úterý Stian Jensen, ředitel soukromé kanceláře generálního tajemníka NATO.

»Myslím, že řešením by mohlo být, že se Ukrajina vzdá území a na oplátku získá členství v NATO. Zároveň se Ukrajina musí sama rozhodnout, kdy a za jakých podmínek chce jednat,« citoval ho list Verdens Gang.

Na otázku, zda si myslí, že by Ukrajina měla odstoupit svá území, aby dosáhla míru s Ruskem a v budoucnu vstoupila do NATO, Jensen odpověděl, že o poválečném statusu Ukrajiny se již jedná a otázka odstoupení území Rusku již byla nastolena. »Neříkám, že by se to mělo stát. Ale může to být možné řešení,« vysvětlil.

Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Galuzin již dříve pro agenturu TASS uvedl, že urovnání konfliktu vyžaduje potvrzení základů suverenity Ukrajiny – jejího neutrálního, mimoblokového a nejaderného statusu. Kromě toho je podle jeho slov nutné »uznat nové územní skutečnosti, zajistit demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny, práva jejích ruskojazyčných občanů a národnostních menšin v souladu s mezinárodním právem«.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here