ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

NATO zveřejnilo článek bývalého vysoce postaveného úředníka Pentagonu Gregoryho Weavera, který vyzývá alianci, aby se aktivně připravila na případnou válku proti Rusku s použitím taktických jaderných zbraní.

Weaver je přesvědčen, že tradiční přístup k jadernému zadržování není v případě plnohodnotného konfliktu s Ruskem dostatečný. Domnívá se, že »samotné strategické jaderné síly nejsou dostatečně pružné a včasné, aby přesvědčily ruské vedení, že NATO je plně připraveno čelit omezenému prvnímu použití jaderných zbraní naší vlastní vojensky účinnou jadernou odpovědí. Vzhledem k ruské strategii, doktríně a schopnostem a potenciálu současného konfliktu se dvěma jadernými partnery jsou zapotřebí další jaderné schopnosti NATO«.

Podle něj by »USA mohly v Evropě předisponovat více těžké techniky pozemních sil a poskytnout více kapacit pro hloubkové přesné údery«.

»Pointa je v tom, že evropští spojenci budou muset efektivněji poskytovat více konvenčních schopností, aniž by požadavek USA na jejich poskytnutí vnímali jako signál snížení závazku USA k obraně NATO. A USA musí poskytnout dodatečné jaderné schopnosti. Pokud obojí neudělají, riskují oportunistickou agresi v Evropě a válku, v níž bude NATO více závislé na jaderných zbraních proti protivníkovi, který má rostoucí jadernou převahu,« uzavřel Weaver.

Již dříve místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv s odkazem na ruskou jadernou doktrínu zdůraznil, že Moskva by mohla použít jaderné zbraně v reakci na agresi proti Rusku a jeho spojencům zahrnující tyto zbraně nebo na útok zahrnující konvenční zbraně, který by ohrozil samotnou existenci Ruska.

(TASS)

1 KOMENTÁŘ

  1. Je třeba, aby plnohodnotný jaderný konflikt USA s Ruskem se odehrával na území USA a nikoli v Evropě jak si to maluje americký válkychtivý krvelačný ksindl. Aby z toho válčení Američané taky něco měli.
    Naše válkychtivá válečnice Jana Černochová tvrdí, že Atomová válka na Ukrajině představuje nulové riziko pro ČR. Je vidět, že válkychtivý ksindl vládne i v rozbitém Československu.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here