ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Jedna z obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách je z České republiky, napsal deník Il Messaggero. Obětí je zatím šest, identifikovat se podařilo čtyři, z toho tři jsou Italové.

Asi 16 osob se ještě pohřešuje, podle deníku Il Messaggero jsou mezi nimi Italové, Němci, Rumuni a Češi. Při sesuvu ledovce na hoře Marmolada bylo zraněno osm lidí, včetně dvou cizinců, jejich národnost ale italská média neuvádějí. Některá média, například televize SkyTg24 nebo agentura ANSA píšu na svých webech o devíti zraněných.

Pozemní záchranáři byli v neděli večer kvůli možnému dalšímu sesuvu ledovce z místa odvoláni, pět nasazených helikoptér pátralo dál. Přes noc se v pátrání pokračovalo s pomocí dronů a termokamer.

»Slyšeli jsme hluk, jako když velmi silně prší, otočili jsme se a viděli šest nebo sedm lidí, kteří začali utíkat, aby unikli, ale velmi rychle dorazila černá vlna a všechno zasypala,« řekla v rozhovoru se stanicí Tgr Rai Trentino žena, která se na horu vydala se svým mužem. »Byli tam horští vůdci, kteří nás za chvíli uklidnili a zavolali záchranáře. Řekli nám, co máme dělat,« dodala.

»Něco takového jsem na Marmoladě ještě neviděl. Nebyla to obvyklá zimní lavina, druhý nebo třetí stupeň; to byla příroda. Pokud bychom chtěli provést srovnání se stavbou, mohli bychom mluvit o selhání konstrukce,« řekl agentuře ANSA jeden ze záchranářů. »Je jasné, že jde o meteorologickou záležitost, kterou nedokážou předpovědět ani ti nejlepší průvodci,« dodal.

Na vrcholu Marmolady, která je s 3343 metry nad mořem nejvyšší horou Dolomit, byl v sobotu naměřen teplotní rekord deset stupňů Celsia. »To je extrémní vedro,« řekl italské státní televizi RAI alpský záchranář Walter Milan. »To je něco naprosto mimořádného,« dodal.

Carlo Budel z chaty Capanna Punta Penia hovořil na Instragramu o »nejhorším možném čase a dni, kdy se ten kus mohl uvolnit«. Krátce po poledni se v letní neděli na oblíbeném masivu nacházel nespočet horolezců.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here