Home Zahraničí Největší francouzský odborový svaz zintenzivní protesty, pokud úřady nestáhnou důchodovou reformu

Největší francouzský odborový svaz zintenzivní protesty, pokud úřady nestáhnou důchodovou reformu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Francouzská Všeobecná konfederace práce (CGT) zintenzivní protesty proti důchodové reformě, pokud úřady návrh zákona nestáhnou. Toto varování vydal ve čtvrtek Philippe Martinez, šéf největší francouzské odborové organizace.

»Budeme pokračovat v mobilizaci. Na našem odhodlání jít až do konce se nic nemění,« řekl Martinez v televizi France 2. Poznamenal, že »sedmý generální den protestů se uskuteční 11. března a další rozsáhlá akce proběhne 15. nebo 16. března«. »Jedná se o nespravedlivou reformu a každým dnem se proti ní staví stále více občanů,« dodal šéf odborů. Zdůraznil, že »hněv občanů bude jen narůstat, pokud budou úřady k protestnímu hnutí nadále lhostejné«.

Martinez vyzval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby urychleně jednal se zástupci odborů. »Hlava republiky nás musí vyslechnout a ujistit Francouze o své snaze uklidnit situaci v zemi,« uvedl předák Všeobecné konfederace práce. »Měla by proběhnout nová jednání o ustanoveních zákona,« dodal.

Ve čtvrtek večer francouzský Senát (horní komora parlamentu), který v současné době projednává ustanovení zákona o důchodové reformě, schválil pozměňovací návrh, podle něhož se má věk odchodu do důchodu do roku 2030 zvýšit na 64 let. Očekává se, že horní komora parlamentu bude brzy hlasovat o celém textu návrhu, poté se dokument vrátí do Národního shromáždění (dolní komory parlamentu) ke konečnému hlasování.

V úterý proběhl ve francouzských městech od konce ledna již šestý den všeobecných protestů proti důchodové reformě. Podle francouzského ministerstva vnitra se demonstrací zúčastnilo téměř 1,3 milionu lidí, což je rekordní počet od počátku protestního hnutí.

V polovině ledna představila premiérka Elisabeth Bornová návrh reformy, která by měla do roku 2030 zvýšit věk odchodu do důchodu z 62 na 64 let. Návrh rovněž počítá se zvýšením minimálního důchodu na 1 200 eur a se zrušením řady zvláštních důchodových režimů v různých odvětvích.

(TASS)