Home Zahraničí Největší švýcarská banka UBS převezme Credit Suisse za 3,24 miliardy dolarů

Největší švýcarská banka UBS převezme Credit Suisse za 3,24 miliardy dolarů

Největší švýcarská banka UBS koupí Credit Suisse, která se kvůli odlivu klientů ocitla v obtížné finanční situaci. Oznámila to v neděli Švýcarská národní banka (NBS), jejíž prohlášení citovala agentura Reuters.

Švýcarský prezident Alain Berset na tiskové konferenci v Bernu uvedl, že NBS v souvislosti s tímto rozhodnutím souhlasila se zvýšením likvidity UBS o 100 miliard franků (108 miliard USD). »Je to nejlepší rozhodnutí k zajištění důvěry ve finanční systém Švýcarska,« dodal. Jak bylo uvedeno na tiskové konferenci, návrh schválil národní finanční regulátor FINMA.

»Převzetím Credit Suisse společností UBS bylo nalezeno řešení, které zajistí finanční stabilitu a ochrání švýcarskou ekonomiku v této mimořádné situaci,« uvedla NBS.

Transakce dosáhla výše 3 miliard franků (3,24 miliardy USD). »Podle podmínek transakce, která zahrnovala všechny akcie, obdrží akcionáři Credit Suisse za každých 22,48 akcie Credit Suisse 1 akcii UBS, což se rovná 0,76 franku (0,82 USD), v celkové hodnotě 3 miliardy franků,« uvedla UBS ve svém prohlášení. Podobné informace jsou uvedeny na internetových stránkách Credit Suisse.

Jak již dříve informoval britský list Financial Times, švýcarské úřady hodlaly změnit zákony, aby získaly možnost provést fúzi bez hlasování akcionářů obou finančních institucí. Bez toho zůstávalo riziko, že dohoda nebude schválena před pondělním otevřením akciových trhů.

Problémy Credit Suisse

V rozhovoru pro agenturu Bloomberg šéf Credit Suisse Ulrich Körner již dříve uvedl, že dochází k neustálému odlivu klientů. Finanční analytici upozornili na prohlášení Saúdské národní banky (Saudi-National Bank), která má v Credit Suisse největší podíl ve výši 9,8 %, o její absolutní neochotě pomoci švýcarské bance navýšením svého podílu na jejím kapitálu.

NBS byla ve čtvrtek nucena půjčit Credit Suisse až 50 miliard franků (asi 53,7 miliardy USD). Ani to však nezastavilo pokles ceny akcií této instituce, protože hlavní investoři jí odmítli poskytnout další kapitál. Výsledkem bylo, že do konce pátečního obchodování klesla kapitalizace Credit Suisse na 8 miliard dolarů ve srovnání s 56,6 miliardy dolarů UBS.

Podle Financial Times fúzi komplikuje velikost obou bank, jejichž celková aktiva se blíží 1,7 bilionu dolarů. V této souvislosti se podle publikace zvažuje možnost, že by UBS převzala některé divize konkurenční banky.

UBS, založená v roce 1862, zaměstnává 72 600 lidí, z toho 20 300 ve Švýcarsku. Počet zaměstnanců Credit Suisse, založené před 167 lety, činí 50,5 tisíce (16,7 tisíce – ve Švýcarsku).

Jak poznamenává agentura Reuters, zatím není jasné, zda se tímto krokem podaří uklidnit trhy, v což Bern doufá. Agentura se domnívá, že první odpovědi na tuto otázku dají burzy v Asii, Austrálii a na Novém Zélandu, které by měly otevřít za několik hodin.

(jb, TASS)