Některé země odstupují od plánů zúčastnit se »mírové konference« o Ukrajině ve Švýcarsku

Podle ukrajinského Rádia Svoboda některé země odstoupily od plánů na účast na »mírové konferenci« o Ukrajině ve Švýcarsku, což vedlo ke snížení počtu zúčastněných zemí z 93 na 78.

Zpráva, která se odvolává na nejmenované diplomaty EU, neuvádí jména zemí, které se z konference stáhly. Jeden z diplomatů uvedl, že počet odstoupivších by se mohl zvýšit. Sergej Nikiforov, mluvčí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, počet zúčastněných zemí odmítl uvést. »Konečné číslo bychom neradi uváděli,« řekl v televizi Rada.

Švýcarsko plánuje uspořádat konferenci o Ukrajině 15. a 16. června v Burgenstocku. Švýcarské ministerstvo zahraničí dříve uvedlo, že Bern pozval na konferenci v Burgenstocku více než 160 delegací, včetně delegací zemí G7, G20 a BRICS. Podle švýcarských úředníků nebylo Rusko pozváno. Prezident Vladimir Putin prohlásil, že Rusko nebude trvat na účasti, pokud nebude na konferenci žádáno. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova je tato akce »cestou nikam« a Rusko nevidí snahu Západu o fair play. Moskva opakovaně prohlásila, že nikdy neodmítla usilovat o mírové urovnání s Kyjevem.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy