Home Zahraničí Němci ke 2 % HDP na zbrojení nechvátají jako militantní česká vláda

Němci ke 2 % HDP na zbrojení nechvátají jako militantní česká vláda

FOTO - wikimedia/Hans Hermann Bühling

Německé ministerstvo financí je připraveno vyčlenit maximálně polovinu částky požadované ministrem obrany Borisem Pistoriem na navýšení rozpočtu národních ozbrojených sil a zvýšení výdajů na armádu v roce 2024. Ministr požadoval 10 miliard eur.

Informovala o tom dnes tisková agentura Bloomberg. Podle jejích zdrojů je německé ministerstvo financí otevřeno navýšení rozpočtu na obranu o tři miliardy eur. Částka by se mohla zvýšit až na pět miliard, pokud ovšem příjmy německého rozpočtu z daňových výnosů překročí plánovanou úroveň.

Pistorius 10. února hovořil o potřebě zvýšit vojenské výdaje Berlína v příštím roce o 10 miliard eur, z 50 na 60 miliard. Dodatečné finanční prostředky jsou podle něj nutné k modernizaci zařízení Bundeswehru a přiblížení se k cíli NATO vydávat dvě procenta hrubého domácího produktu země na výdaje na obranu. V současné době Německo na tento účel vyčleňuje 1,6 % HDP.

Na konci února 2022 německý parlament odhlasoval vyčlenění 100 miliard eur na obranné potřeby: nákup nového vybavení, munice a techniky, vývoj nových systémů. Pistorius již dříve uvedl, že tato částka nebude stačit.

(ici, TASS)