Německá policie dokončila vyklízení Lützerathu, jeho demolice pokročila

Policii v západoněmeckém Lützerathu se podařilo dostat všechny zbývající demonstranty z přístřešků na stromech, které si ekologičtí aktivisté vybudovali na protest proti demolici této vesnice kvůli rozšiřování hnědouhelného dolu. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na policii. V Lützerathu tak už zůstává jen dvojice aktivistů v podzemním tunelu.

»Považuji za hrozné, jakému nebezpečí se tito lidé vystavují,« řekl už v pátek šéf policie v Cáchách Dirk Weinspach, který se do tunelu sám podíval. Vůbec podle něj není bezpečný. Kdy se policisté pokusí dvojici dostat ven, zatím není jasné.

V sobotu nedaleko Lützerathu proti demolici, která už je ale dnes téměř dokončena, protestovalo přinejmenším 15 000 lidí, včetně švédské klimatické aktivistky Grety Thunbergové. Část demonstrujících se však pokusila dostat přímo do osady, čemuž bránila i za použití vodních děl a obušků policie.

Ta dnes uvedla, že od středy, kdy Lützerath vyklízí, utrpělo přes 70 policistů zranění, nejvíce z nich právě v sobotu. Zároveň ale připustila, že jen za část těchto zranění mohou přímo protestující. Někteří policisté se zranili třeba při pádech v bahnité půdě.

Od středy bylo zahájeno na 150 trestních řízení kvůli odporu vůči policistům, ublížení na těle či narušování veřejného pořádku. Někteří aktivisté cíleně útočili na policisty, tvrdí úřady. Aktivisté zase obviňují policii z přehnaného násilí, kvůli němuž utrpělo zranění přes 30 demonstrantů.

Vesnici Lützerath v Severním Porýní-Vestfálsku tvořilo několik domů a statků, ve kterých ještě v roce 2008 žilo zhruba 80 lidí. Obyvatelé se postupně museli vystěhovat, aby energetická společnost RWE mohla rozšířit svůj hnědouhelný důl.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy