Home Zahraničí Německá vláda kvůli selhávající protiofenzívě brzy oznámí dodávky raket Taurus

Německá vláda kvůli selhávající protiofenzívě brzy oznámí dodávky raket Taurus

FOTO - wikipedia/axesofevil2000

Německá vláda hodlá »v nejbližší době« oznámit dodávky řízených střel dlouhého doletu Taurus Kyjevu, uvedl zpravodajský portál t-online s odvoláním na zdroje z vládnoucí koalice.

Podle tohoto zdroje úřad spolkového kancléře Olafa Scholze nyní pracuje na otázce předání raket se svými klíčovými spojenci, především se Spojenými státy. Německé úřady zatím možnost poskytnout Kyjevu rakety Taurus, jejichž dolet dosahuje 500 kilometrů, odmítly. Jak píše t-online, velení německého letectva dodání raket schválilo. Minulý týden si Scholzův úřad vyžádal od ministerstva obrany důležité informace o Taurech, zejména o jejich zásobách u Bundeswehru, možných rizicích dodávek a účinnosti.

Portál nevylučuje, že se německé úřady mohou s USA dohodnout na »dvojích dodávkách«, tedy jak raket Taurus, tak amerických taktických raketových systémů ATACMS. Zdroje v Sociálnědemokratické straně Německa (SPD) portálu sdělily, že pro Scholze je koordinovaný postup se Spojenými státy podmínkou číslo jedna pro dodávky nových bojových systémů Kyjevu. Někteří členové kancléřovy strany ale nevěří slibům Kyjeva, že nové zbraně nepoužije k úderům na ruské území, poznamenal portál.

Mezi důvody změny postoje Berlína k Taurusu je velmi často zmiňováno zklamání z postupu tzv. ukrajinské protiofenzívy.

»Chtěli jsme něco jiného, zejména pro Ukrajinu,« řekl t-online poslanec SPD Adis Ahmetovic. Vojenští experti se domnívají, že kvůli problémům s protiofenzivou se ukrajinské vojenské velení začalo více spoléhat na palbu dělostřelectva a údery na ruská vojenská logistická zařízení. Podle jejich názoru k úspěchu této taktiky přispějí rakety Taurus.

Kyjev koncem května požádal Berlín o poskytnutí raket Taurus. Zdroje listu Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung uvedly, že Zelenský o těchto dodávkách jednal se Scholzem během návštěvy Berlína 14. května.

Již dříve někteří politici vládnoucí koaliční Strany zelených, Svobodné demokratické strany (FDP) a opozičního bloku Křesťanskodemokratické a Křesťanskosociální unie uvedli, že je třeba rakety Kyjevu předat, ale sociální demokraté byli proti.
Před deseti lety bylo pro Bundeswehr zakoupeno přibližně 600 raket Taurus. Rakety Taurus jsou považovány za obdobu britských raket Storm Shadow, které již byly dodány na Ukrajinu. Dosah německo-švédských raket je však o něco větší. Rusko opakovaně zdůraznilo, že západní dodávky zbraní Kyjevu a pomoc při výcviku ukrajinského vojenského personálu slouží pouze k prodloužení konfliktu, ale nemohou změnit situaci na místě.

(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here