Německá vláda mírně zlepšila ekonomický výhled pro rok 2023

Německá vláda očekává, že hrubý domácí produkt (HDP) země v roce 2023 vzroste o 0,4 % oproti prognóze z konce ledna, která počítala s růstem o 0,2 %. V příštím roce by měla největší evropská ekonomika růst opět výrazněji, a to o 1,6 procenta.

»Po krizi covid-19 se ukazuje, že německá ekonomika je přizpůsobivá a odolná i během energetické krize,« uvedl ve středečním prohlášení ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck.

»Rozsáhlá podpůrná a stabilizační opatření, která německá vláda přijala, aby zmírnila růst nákladů podniků a úbytek kupní síly domácností, zabránila výraznějšímu zpomalení v průběhu zimního pololetí,« uvádí se v prohlášení ministerstva.

Zákazník odchází z nákupního centra v Berlíně, hlavním městě Německa, 7. listopadu 2022. FOTO – Xinhua/Ren Pengfei

S cílem zmírnit dopady vysokých cen energií na občany i podniky byly v Německu přijaty záchranné balíčky, které zahrnují výrazný cenový strop pro elektřinu a zemní plyn o objemu 200 miliard eur (222 miliard USD).

Ekonomika země »prošla krizovým rokem 2022 lépe, než se původně obávala«, uvedl koncem března Německý hospodářský institut (IW). Nicméně »velké oživení se v roce 2023 neuskuteční«, uvedl ekonomický expert IW Michael Groemling.

Ještě před krizí covid-19 si německé podniky vytvořily »obrovské investiční manko«, varoval IW. Kvůli vysokým cenám energií, inflaci a celkové globální nejistotě by se nyní mohlo jeho dohánění dále zpozdit.

Zákazník nakupuje v supermarketu v Berlíně, hlavním městě Německa, 11. listopadu 2022. FOTO – Xinhua/Ren Pengfei


»Pokud se neinvestuje po příliš dlouhou dobu, hrozí strukturální poškození celé ekonomiky,« řekl Groemling. »Daňová zátěž, náklady na energie a nedostatek kvalifikovaných pracovníků jsou již nyní pro německou ekonomiku konkurenční nevýhodou.«

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy