Německé odbory prosazují čtyřdenní pracovní týden pro pracovníky v průmyslu

V předvečer Svátku práce vyzval šéf Svazu pracovníků kovoprůmyslu a elektrotechniky IG-Metall Jörg Hofmann ke čtyřdennímu pracovnímu týdnu pro zaměstnance průmyslových podniků. Své názory vyjádřil v rozhovoru, který v neděli zveřejnil deník Bild am Zontag.

»Především potřebujeme čtyřdenní pracovní týden pro profese, kde není možné pracovat z domova, například na stavbách. A pro práci na směny,« řekl. V ocelářském a elektrotechnickém průmyslu je podle něj pracovní týden 35 hodin. »V ocelářství jsou směny 33,6 hodiny týdně a zaměstnanci pak musí během roku odpracovat 13 směn navíc, aby se jim zkrátila pracovní doba za týden,« upozornil Hofmann. Přechod na 32hodinový čtyřdenní pracovní týden tedy podle něj není velký problém.

Čtyřdenní pracovní týden navíc zvyšuje produktivitu a spokojenost s prací. Hoffmann je přesvědčen, že tento model pracovní doby nebude na pozadí nedostatku kvalifikovaných pracovníků, který v Německu panuje, představovat další problém. Koneckonců díky tomu lze podle šéfa odborů objem práce dokonce zvýšit. »Vždyť při čtyřdenním pracovním týdnu s 32 hodinami by se mnohem více žen bylo ochotno vrátit k práci na plný úvazek, protože tento model funguje i s rodinami«, shrnul.

Hofmannův návrh vyvolal v Německu smíšené reakce. Proti takové iniciativě se postavil například Svaz německých zaměstnavatelů (BDA). Mluvčí BDA Steffen Kamperter však listu Bild am Zontag řekl, že sdružení je otevřeno čtyřdennímu pracovnímu týdnu při nezměněném počtu hodin. »Pokud lze 39 hodin týdně rozložit do čtyř dnů, je to také v pořádku. Jsme pro větší flexibilitu legislativy týkající se pracovní doby,« prohlásil.

Saskia Eskenová, spolupředsedkyně vládnoucí Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) v koalici, Hofmannův návrh podpořila. »Myslím, že čtyřdenním pracovním týdnem dosáhneme dobrých výsledků,« řekla redakčnímu sdružení Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND). »Existují studie, které ukazují, že lidé během týdne zkráceného na čtyři pracovní dny pracují efektivněji a jsou v zaměstnání spokojenější, protože mají více času na osobní život,« uzavřela.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy