Německo blokuje dohodu o novém balíčku sankcí EU proti Rusku

Německá vláda blokuje schválení nového balíčku sankcí EU vůči Rusku, které mají posílit kontrolu obcházení omezujících opatření a týkají se také vývozu ruského zkapalněného zemního plynu. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na diplomatické zdroje v Bruselu.

Ty jako rozhodující důvod, proč nebyl sankční balíček dosud schválen, uvedly »pochybnosti a přání změn« ze strany Berlína. »V poslední době se objevuje pocit, že se z Německa stalo nové Maďarsko,« citovala agentura zdroj, který měl na mysli četné případy, kdy Budapešť blokovala proces dohodnutí sankcí proti Rusku.

Jak agentura připomíná, hlavním cílem nových sankcí by měl být boj proti obcházení dříve přijatých omezujících opatření, zejména se to týká možností ruského vojensko-průmyslového komplexu nakupovat západní technologie. Dalším cílem bude vývoz ruského zkapalněného zemního plynu. EU chce zakázat využívání evropských přístavů k odesílání lodí s ruským LNG do třetích zemí.

Německu jde především o první složku budoucího balíčku sankcí, uvedli evropští diplomaté pro agenturu. Berlín tak požaduje, aby bylo z nových sankcí zcela vyloučeno navrhované nové opatření na stíhání zahraničních poboček firem za porušení sankčního režimu, nebo aby byl jeho účinek omezen pouze na firmy vyrábějící určité zboží. Německo se obává, že v opačném případě by mohly utrpět německé společnosti, píše agentura. Německé úřady se také domnívají, že některá opatření jsou přehnaná, a chtějí dosáhnout jejich zmírnění, například omezení používání ruského systému výměny finančních informací.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy