FOTO - wikipedia/axesofevil2000

Německo odkládá dodávky raket dlouhého doletu Taurus na Ukrajinu kvůli obavám z přímé konfrontace s Ruskem. Informoval o tom deník The Wall Street Journal s odvoláním na německé představitele.

Podle jeho informací se Německo obává, že Taurus bude k provozu potřebovat německé specialisty, což by mohlo Berlín přimět k přímé konfrontaci s Moskvou. Podle listu německý kancléř Olaf Scholz kvůli těmto obavám osobně pozastavil dodávku raket.

Ukrajina již dlouho žádá Německo o předání řízených střel Taurus, ale Scholz se dosud k výzvám ukrajinské strany stavěl zdrženlivě. Opakovaně prohlásil, že všechny kroky týkající se dodávek zbraní jsou dohodnuty s partnery, včetně těch za oceánem, a poznamenal, že prioritou SRN zůstává poskytnout Ukrajině vybavení protivzdušné obrany a dělostřeleckou munici. Úřady v Berlíně s rozhodnutím o dodávkách raket Taurus Kyjevu nespěchají.

Před deseti lety bylo pro Bundeswehr zakoupeno asi 600 raket Taurus. Tyto střely jsou považovány za obdobu britských střel Storm Shadow, které již byly na Ukrajinu dodány. Dosah německo-švédských raket je však o něco delší – až 500 kilometrů. Ruská strana opakovaně zdůraznila, že zasílání zbraní do Kyjeva a pomoc při výcviku ukrajinské armády ze strany Západu pouze prodlužuje konflikt a situaci na bojišti nezmění.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here