Letecký snímek zveřejněný dánským ministerstvem obrany 27. září 2022 ukazuje místo úniku plynu z plynovodu Nord Stream. FOTO – Xinhua/Dánské ministerstvo obrany

Němečtí vyšetřovatelé, kteří se snaží dostat na stopu pachatelů, kteří vyhodili do povětří plynovod Nord Stream, podezírají Polsko z dezinformací. Informoval o tom list Welt am Sonntag s odvoláním na vlastní zdroje.

Publikace připomíná dřívější úniky informací do médií, podle nichž stopy sabotérů vedou na Ukrajinu. Polská strana zároveň nedávno zaslala do Berlína vlastní seznam osob, které by údajně mohly být zapojeny do útoků na plynovod. A mezi nimi jsou údajně i lidé, »kteří mají vazby na Rusko«, poznamenává publikace.

»Jak se náš list dozvěděl, vyšetřovatelé jsou k novým informacím skeptičtí a mají podezření, že za nimi stojí dezinformace ze strany Polska na pozadí předvolební kampaně. SRN nadále pracuje se stopami, které vedou na Ukrajinu,« zdůrazňuje list. »Mezi Polskem a Německem roste napětí kvůli rozdílným názorům na to, kdo je pachatelem,« dodává list.

V této souvislosti článek zmiňuje staré informace o krycí společnosti Feeria Lwowa – právě jejím prostřednictvím si údajní zločinci pronajali loď Andromeda a cestovali na ní k ropovodům. Welt am Sonntag připomíná, že jeden ze zakladatelů této firmy byl Ukrajinec a další byl údajně členem volební komise na Krymu v roce 2015. V bezpečnostních kruzích (v Polsku) si lámou hlavu, jak to zapadá do obrazu, v němž se odpovědnost svaluje na Ukrajinu, upozorňuje list.

Vyšetřovatelé mají také otázky ohledně trasy Andromedy. Není jasné, proč musela vyrazit z Německa a proč měla tolik zastávek, uvádí list.

Dne 26. září zveřejnily společné vyšetřování deník Sueddeutsche Zeitung, vydání Zeit a televizní kanál ARD. Článek citoval Larse Otteho, mluvčího německé generální prokuratury, který 14. června 2023 v projevu před výborem Bundestagu pro vnitřní záležitosti uvedl, že nebyly nalezeny žádné důkazy o vazbách sabotérů na Rusko. »Samozřejmě i takové údaje sledujeme, ale zatím nemáme žádné jasné ani jiné důkazy,« řekl.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

  1. Banda debilov ozaj si myslia, že žerieme seno? Rusko by odstavilo Nord Stream I a Nord Stream II jednoducho otočením ventilu, nemuselo by si ničiť vlastný projekt. Obzvlášť keď si spomeniete za akých okolnosti a ťažkostí ho nakoniec RF musela sama dokončiť!!! Je jasné, že za týmto teroristickým útokom stojí darebácky štát USA!!! Pravdu sa nakoniec tak, či tak dozvieme. Tomu verím a som o to hlboko vnútorne presvedčený!!! Treba vychádzať s toho čo vieme, s toho ako sa Biden vyjadril a aké boli reakcie západných politikov. Ako si navzájom gratulovali, ha, ha, ha … banda debilov, čo poviete? Potom treba brať v úvahu, kto má na to prostriedky a vybavenie? A to má iba zopár štátov!!! Tak, že. Mysleniu zdar!!!

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here