Německo zatím neprokázalo zapojení žádného státu do sabotáží Nord Streamů

Německé vyšetřování zatím nedokázalo zjistit, zda se nějaký stát podílel na organizování sabotáží plynovodů Nord Stream a Nord Stream 2. Uvádí to v úterý zveřejněné společné prohlášení stálých zástupců Dánska, Švédska a Německa při OSN.

»V tuto chvíli nelze spolehlivě zjistit totožnost pachatelů a jejich motivy, zejména zda incident zorganizoval jakýkoli stát nebo státní subjekt,« píše se v dokumentu. Vysvětluje se, že pozornost vyšetřujících orgánů Německa upoutala jachta, která »sledovala podezřelý kurz« v předvečer a po sabotáži. Ve vzorcích odebraných z lodi během vyšetřování byly následně nalezeny »stopy po podvodních výbušninách«. Podle vyšetřovatelů kvalifikovaní potápěči »mohli tuto výbušninu zajistit v místech, kde byly poškozeny plynovody«.

Vyšetřování zatím nedokázalo s konečnou platností stanovit přesný směr plavby plavidla. Zdá se také, že bylo pronajato nastrčené osobě. Není známo, zda tato osoba byla na palubě jachty skutečně přítomna. Práce na objasnění těchto otázek pokračují, uvádí se ve zprávě.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy