Home Zahraničí Německý Rheinmetall chce postavit továrnu na výrobu nejnovějších tanků přímo na Ukrajině

Německý Rheinmetall chce postavit továrnu na výrobu nejnovějších tanků přímo na Ukrajině

FOTO - wikipedia/Rheinmetall Defence

Západní spojenci již několik měsíců pracně shánějí tanky pro Ukrajinu – země však pravděpodobně potřebuje stovky dalších. Nyní Rheinmetall jedná s Kyjevem o zřízení vlastního výrobního závodu na výrobu tanků Panther, informoval ve svém článku časopis Der Spiegel.

Rheinmetall už nyní podle časopisu jedná o výstavbě továrny na výrobu tanků na ukrajinském území. »Na Ukrajině může být postaven závod společnosti Rheinmetall za přibližně 200 milionů eur,« řekl generální ředitel společnosti Armin Papperger. Ročně by se zde mohlo vyrábět až 400 hlavních bojových tanků Panther. Rozhovory s ukrajinskou vládou jsou podle něj »slibné«. Papperger doufá, že rozhodnutí padne »v příštích dvou měsících«.

Šéf Rheinmetallu je přesvědčen, že továrnu lze ochránit před ruskými leteckými útoky. »Ochrana protivzdušnou obranou by nebyla obtížná,« uvedl. Ukrajina by k vítězství podle šéfa Rheinmetallu potřebovala 600 až 800 tanků. Aby se toto množství dalo dohromady, musela by rychle začít výstavba nových tanků. »I kdyby Německo předalo všech 300 tanků Leopard 2, které má k dispozici, bylo by to příliš málo,« dodal.

Za současného stavu dodává Rheinmetall v souvislosti s válkou na Ukrajině přibližně 250 tanků: »Jedeme na plné obrátky,« řekl Papperger. »Zprovoznili jsme již více než 40 bojových vozidel pěchoty Marder a do konce roku jich bude asi stovka. Z padesáti tanků Leopard 2A4 je připraveno asi třicet. Kromě toho je k dispozici asi stovka Leopardů 1 starší konstrukce, z nichž 88 můžeme z dnešního pohledu znovu zprovoznit,« upřesnil.

Papperger očekává, že válka bude trvat »pravděpodobně ještě několik let«. »Západní spojenci tam posílají dostatek zbraní, aby se Ukrajina mohla bránit, ale Ukrajinci dnes nemají dostatek techniky, aby si vzali zpět celé své území,« uvedl. Rusko zároveň nemá tak vysoké zdroje jako Západ jako celek, řekl šéf Rheinmetallu. Nedokázal si však představit, že by »vedení kolem Putina udělalo nějaké ústupky ze svého agresivního kurzu vůči Ukrajině«.

Panther je koncept nového tanku. Rheinmetall jej představil v létě 2022.

(cik)