Home Zahraničí Němečtí a rakouští záchranáři pozastavili práci v Turecku kvůli bezpečnostní situaci

Němečtí a rakouští záchranáři pozastavili práci v Turecku kvůli bezpečnostní situaci

FOTO - Twitter

Němečtí záchranáři z Úřadu technické pomoci (THW) a I.S.A.R. Germany (International Search and Rescue) dočasně přerušili práci v zemětřesením postižené turecké provincii Hatay kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci. Záchranné práce dnes pozastavili také rakouští záchranáři. Informovala o tom v sobotu tisková agentura DPA.

Podle jejích informací zůstali dnes němečtí záchranáři ve společném táboře organizovaném ve městě Kırıkkhan. Zároveň mluvčí THW uvedl, že pokud se objeví informace o přeživších, jsou připraveni okamžitě zasáhnout. I.S.A.R. upozornila, že v oblasti katastrofy »smutek ustupuje vzteku«, zatímco THW zdůraznila, že prioritou je bezpečnost záchranářů. Zhoršující se bezpečnostní situace v místě katastrofy je mimo jiné způsobena »nedostatkem potravin a problémy se zásobováním vodou«.

Rakouská armáda již dříve v sobotu pozastavila práce na záchraně přeživších v Turecku. »V Turecku dochází ke stále častějším střetům mezi různými skupinami. Byla hlášena střelba,« řekl agentuře APA podplukovník rakouských ozbrojených sil Pierre Kugelweiss.

K zemětřesením o síle 7,7 a 7,6 stupně Richterovy škály došlo 6. února v provincii Kahramanmaraš. Otřesy, po nichž následovaly stovky následných otřesů, byly cítit v 10 provinciích země a sousedních státech, z nichž nejvíce postižená byla Sýrie. Podle posledních údajů počet obětí přírodní katastrofy na jihovýchodě Turecka přesáhl 21 000.

(jb, TASS)