Home Pel mel Věda a příroda Neuvěřitelné oddělení siamských dvojčat za pomoci virtuální reality

Neuvěřitelné oddělení siamských dvojčat za pomoci virtuální reality

FOTO – ČTK/bbc.com/PA MEDIA

Brazilskému chirurgovi Gabrielu Mufarrejovi se pod vedením britského kolegy Noora ul Owase Jeelaniho podařilo za pomoci virtuální reality oddělit téměř čtyřletá siamská dvojčata Bernarda a Artura Limovy, která byla srostlá v oblasti lebky a sdílela mozkovou tkáň. O operaci informoval web stanice BBC.

Podle charitativní organizace Gemini Untwined, která operaci financovala, šlo o první zákrok, který chirurgové v různých zemích provedli »společně v jedné místnosti ve virtuální realitě« se sluchátky a brýlemi na hlavě.

Celý proces trval 27 hodin, zahrnoval sedm operací a celkem se na něm podílelo téměř 100 zdravotníků. Jeelani uvedl, že se po skončení cítil »naprosto zničený«, jelikož si během 27 hodin udělal jen čtyři patnáctiminutové pauzy. »Bylo ale skvělé pak vidět šťastnou rodinu,« uvedl Jeelani.

V měsících před operací vytvářely týmy v obou zemích projekce těl dvojčat ve virtuální realitě na základě magnetických rezonancí a výpočetních tomografií (CT), které jim umožnily otestovat různé techniky »nanečisto«.

»Bylo skvělé vidět anatomii a provést operaci ještě před tím, než jsme ty děti vystavili riziku,« okomentoval Jeelani využití virtuální reality.

Artur a Bernard se podle lékařů zotavují v nemocnici a čeká je šestiměsíční rehabilitace.

Britský chirurg a zakladatel Gemini Untwined Jeelani už má nyní na kontě šest operací siamských dvojčat, ačkoliv tuto poslední provedl na dálku.

Doktor Mufarrej uvedl, že rodina s dvojčaty přicestovala do Ria de Janeiro už před dvěma a půl lety a na jeho pediatrickém oddělení už se stala »součástí jejich (nemocniční) rodiny«.

Podle Gemini Untwined se siamská dvojčata narodí při jednom z 60 000 porodů, z toho pouhých pět procent je srostlých v oblasti lebky. Jiné zdroje nicméně uvádějí, že výskyt siamských dvojčat je vzácnější, a to při jednom z 200 000 porodů s vyšší incidencí v Africe a jihozápadní Asii.

(mac, čtk)

FOTO – ČTK/bbc.com/PA MEDIA