Home Zahraničí Nezaměstnanost na Slovensku klesla na více než dvouleté minimum

Nezaměstnanost na Slovensku klesla na více než dvouleté minimum

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v říjnu klesla na 5,90 procenta ze 6,06 procenta v září. Pod hranici šesti procent se dostala poprvé od předloňského propuknutí epidemie nemoci covid-19. Informovalo o tom slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které v zemi řídí úřady práce.

Tradičně nejnižší je nezaměstnanost v ekonomicky nejrozvinutějších regionech na západě, severu a jihu země. Například v Bratislavském kraji míra nezaměstnanosti dosáhla v říjnu 3,25 procenta. Naopak nejvyšší nezaměstnanost, a to 9,94 procenta, byla v Prešovském kraji na východním Slovensku.

Celkový počet registrovaných nezaměstnaných, kteří by mohli okamžitě nastoupit do práce, v říjnu dosáhl na pětimilionovém Slovensku 160 266 osob. Meziročně to představuje pokles o zhruba 23 300 nezaměstnaných. Úřady letos v říjnu evidovaly 82 888 volných pracovních míst.

Nezaměstnanost na Slovensku je dlouhodobě vyšší než v České republice, kde míra nezaměstnanosti v říjnu zůstala na zářijové hodnotě 3,5 procenta.

Na Slovensku si našlo práci také zhruba 14 000 Ukrajinců, kterým slovenské úřady poskytly status dočasného útočiště. Tento institut umožňuje ukrajinským uprchlíkům nejen přístup na pracovní trh, ale také například ke zdravotní péči na Slovensku.

Slovenské ministerstvo financí i centrální banka (NBS) ve svých dřívějších prognózách zhoršily výhled vývoje ekonomiky pro příští rok. NBS předpokládá, že počet nezaměstnaných v zemi po letošním poklesu bude v příštích dvou letech stoupat.

(jb, čtk)