Home Zahraničí V Pákistánu sílí obavy z šíření chorob, počet obětí povodní stoupl na 1191

V Pákistánu sílí obavy z šíření chorob, počet obětí povodní stoupl na 1191

FOTO - ČTK/AP

Povodně, které kvůli mimořádně silným monzunům sužují od poloviny června Pákistán, už mají nejméně 1191 obětí. Oficiální činitelé se nyní bojí, že se mezi lidmi začnou šířit nemoci přenášené kontaminovanou vodou. Informovala o tom dnes agentura AP.

Lékaři uvedli, že nejprve za nimi chodili převážně pacienti s traumaty způsobenými povodněmi. Ale nyní léčí osoby trpící průjmovými onemocněními, kožními infekcemi a dalšími chorobami přenosnými vodou.

Vláda se proto snaží do postižených oblastí vyslat další zdravotní týmy a zásoby léků, společně se zajištěním pitné vody pro přeživší, kteří zhusta žijí ve stanech a improvizovaných přístřešcích.

Organizace spojených národů (OSN) situaci označila za »bezprecedentní klimatickou katastrofu« a vyzvala své členy k vyčlenění finanční podpory až 160 milionů dolarů (3,9 miliard korun).

Ministerstvo zahraniční dnes uvedlo, že do Pákistánu už dorazila první zahraniční humanitární pomoc v podobě stanů, jídla a léků, především z Číny, Turecka a Spojených arabských emirátů.

V Pákistánu letos v tomto čtvrtletí spadlo o 190 procent více srážek v porovnání s průměrem za posledních 30 let. Přívalové deště, které přišly už v červnu, spláchly cesty, mosty, na milion domů i plodiny z polí. Povodně zasáhly přes 33 milionů lidí, tedy přes 15 procent populace Pákistánu.

Ničivé povodně v zemi jsou »největší v dějinách Pákistánu«, prohlásil v úterý pákistánský premiér Šahbáz Šaríf. »Škody způsobené na naší infrastruktuře jsou rozsáhlé a jsou rozprostřeny po celém Pákistánu,« citovala ho agentura AFP.

(jb, čtk)