Home Zahraničí Nigerští povstalci požadují, aby Francie stanovila harmonogram stahování vojáků ze země

Nigerští povstalci požadují, aby Francie stanovila harmonogram stahování vojáků ze země

Na snímku je budova Nigerského národního shromáždění v hlavním městě Nigeru Niamey. FOTO - Xinhua

Armádní důstojníci, kteří převzali moc v Nigeru, požadují, aby Francie stanovila časový harmonogram pro stažení svého vojenského personálu ze země, informoval televizní kanál Al Arabiya.

Podle kanálu Paříž a Niamey v současné době jednají pouze o stažení těch francouzských vojáků, kteří se podílejí na protipovstalecké operaci Barkhane v oblasti Sahelu. Nigerská armáda vede rozhovory s vysokými francouzskými důstojníky z jednotek umístěných v Nigeru. Francouzskému velvyslanci v Niamey a zástupcům ústřední vlády, kteří neuznávají legitimitu povstalci vytvořené vlády, Národní rady pro ochranu vlasti (CNSP), byla účast na rozhovorech o stažení francouzských jednotek zakázána.

Dne 5. září deník Le Monde s odvoláním na své zdroje informoval, že Francie zahájila rozhovory s nigerskou armádou o stažení svých vojsk ze země. Deník nezveřejnil počet vojáků, kteří by mohli Niger opustit, ani časový harmonogram stahování. Část francouzského vojenského kontingentu může být přesunuta do sousedních zemí, zejména do Čadu, nebo se může vrátit do Francie.

Dne 26. července se vzbouřila skupina vojenských důstojníků z nigerské prezidentské gardy a svrhla prezidenta Mohameda Bazouma. CNSP (zkratka pro francouzský název: Conseil national pour la sauvegarde de la patrie), vedená velitelem prezidentské gardy Abdourahmanem Tchianim, která se ujala vlády v zemi. Vedoucí představitelé Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS) uvalili na Niger tvrdé sankce a požadovali, aby povstalci propustili Bazouma, a hrozili použitím síly a zásahem v Nigeru.

Začátkem srpna přišla zpráva, že nigerští povstalci vypověděli vojenské dohody o rozmístění a hostování francouzských sil v zemi a požadovali stažení kontingentu. Francie tyto požadavky odmítla s tím, že příslušné dohody byly podepsány s předchozími nigerijskými orgány pod vedením prezidenta Bazouma, kterého Paříž uznává jako jedinou legitimní vládu.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here