Home Zahraničí Nizozemsko od ledna zakáže rajský plyn, píše BBC

Nizozemsko od ledna zakáže rajský plyn, píše BBC

FOTO - wikipedia

Nizozemsko se rozhodlo zakázat používání oxidu dusného, neboli rajského plynu. Důvodem jsou obavy ze zdravotních rizik, které užívání plynu může mít. Podle zákazu, který začne platit v lednu, bude nezákonné kupovat, prodávat, ale i vlastnit oxid dusný, napsala britská BBC. Díky rychlému opojení se stal rajský plyn v uplynulých letech mezi mladými lidmi v Evropě stále oblíbenější. Jeho používání bylo přitom až dosud v Nizozemsku levné a legální.

Nizozemské úřady upřesnily, že plyn může být stále používán pro léčebné účely a v potravinářském průmyslu. Legální drogu si ale v posledních letech oblíbili zejména návštěvníci klubů a festivalů, často se používá v kombinaci s dalšími drogami, jako je extáze či ketamin. Mladí lidé plyn nejčastěji vdechují z balónků, jež se plní z malých kovových lahví. Vyvolává krátkodobý pocit euforie.

Podle nedávného průzkumu společnosti Trimbos Institute používá rajský plyn pravidelně více než 37 procent nizozemských návštěvníků nejrůznějších party a večírků, většinou jde o mladé lidi.

Vláda doufá, že zákaz pomůže snížit i počet dopravních nehod, ve kterých droga figuruje. Podle organizace TeamAlert, která situace na silnicích monitoruje, sehrál rajský plyn za poslední tři roky roli v 1800 nehodách po celém Nizozemsku. »Téměř dvě nehody denně, ta čísla nás opravdu šokovala,« uvedla Maartje Oosterinková ze společnosti TeamAlert.

Existují přitom vážné obavy i z dopadů, které droga má na mozek a reakce těla. Nadměrné pravidelné užívání plyn může vést k trvalému poškození nervů a paralýze. »Rekreační používání oxidu dusného vede k obrovským zdravotním rizikům,« uvedl nizozemský ministr zdravotnictví Maarten van Ooijen.

Obavy z rostoucí popularity drogy mají i v Británii. BBC uvedla, že v Anglii je rajský plyn vůbec nejvíce užívanou návykovou látkou po marihuaně mezi lidmi ve věku 16 až 24 let. Ministerstvo vnitra se shodou okolností letos v říjnu začalo zabývat výzvami k zákazu veškerého prodeje plynu. Rajský plyn je totiž snadno dostupný, protože jej lze koupit i v bombičkách pro výrobu šlehačky.

(čtk)