Home Zahraničí Nizozemští školáci už nebudou hladovět, parlament pro ně schválil jídlo zdarma

Nizozemští školáci už nebudou hladovět, parlament pro ně schválil jídlo zdarma

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Na návrh levicové liberální strany Demokraté 66 (D66) schválil nizozemský parlament 100 milionů eur (asi 2,46 miliardy korun) na bezplatná jídla pro děti ve školách v sociálně slabých regionech. V některých oblastech půjde i o školní snídaně, napsal dnes server DutchNews.

»Vývoji dětí by nic nemělo stát v cestě… Není v pořádku chodit na hodinu s prázdným žaludkem,« napsal na svůj twitterový účet autor návrhu zákona Jan Paternotte z D66.

Některé nizozemské školy už v rámci boje s dětskou chudobou nabízejí školní snídaně. V některých oblastech, například v rotterdamské čtvrti Delfshaven, toho využívá až polovina dětské populace.

Ředitel neziskové organizace Jeugdeducatiefonds Hans Spekman řekl DutchNews, že počet žádostí o pomoc se v tomto roce zvýšil, mimo jiné kvůli nárůstu inflace v lednu.

»Je těžké to kvantifikovat, ale školy nám hlásí, že stále více dětí chodí s prázdnými krabičkami na svačinu, nebo přijdou ráno nenasnídané,« uvedl Spekman.

Děti v Nizozemsku až do 80. let minulého století tradičně chodily na oběd ze školy domů a země nemá tradici školních obědů zdarma.

(jb, čtk)