Nová aliance v EP chce za účasti ANO zabránit vzniku »Spojených států evropských«

Nová aliance stran Rakouska, Maďarska a České republiky v Evropském parlamentu se snaží zabránit tomu, aby se Evropa změnila ve »Spojené státy«, uvedl György Varga, maďarský expert na mezinárodní vztahy.

»Podle hodnocení těchto stran dnešní EU překračuje svůj původní rámec, hovoříme o evropském superstátu, v němž se malé země jednoduše ztratí. Velké země si totiž mohou diktovat svou linii. Jsou země, které jsou proti tomuto novému trendu a chtějí zachovat Evropu na bázi nezávislých států a vlastních hodnot. V Evropě jsou také ti, kteří chtějí vytvořit Spojené státy evropské,« řekl Varga.

Podle něj někteří takovou myšlenku podporují a chtějí vytvořit »superstát«. Strany nové frakce však chtějí zachovat Evropu »s jejími hodnotami a tradicemi«. »Od hlavního proudu se liší v těchto bodech: suverenita, zachování hodnot a nezávislosti, odmítání evropského superstátu, národní státy v jádru EU,« dodal diplomat.

Opoziční rakouští Svobodní 30. června oznámili vytvoření vlastenecké aliance se stranou maďarského premiéra Viktora Orbána FIDES – Maďarská občanská unie a hnutím ANO, které vede bývalý premiér Andrej Babiš. Všechny tři strany jsou v EP zastoupeny, ale bez účasti dalších politických sil nebudou moci vytvořit samostatnou frakci. K vytvoření frakce nebo skupiny v EP je zapotřebí nejméně 23 poslanců zvolených z nejméně sedmi zemí.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy