Home Zahraničí Nové americké sankce proti Rusku nepřinášejí žádné překvapení

Nové americké sankce proti Rusku nepřinášejí žádné překvapení

FOTO - pixabay

Nové americké a další západní sankce proti Rusku nepřinesly žádné překvapení. Tento názor vyjádřil Kyle Szostak, ředitel americké investiční společnosti Navigator Principal Investors.

»Poslední sankční opatření uvalená USA, Velkou Británií a Austrálií sice vypadají mimořádně vícesměrně, ale postrádají hloubku a nepřinesla žádné nové intriky,« uvedl Szotak. Podle něj to vypadá, jako by spojenci vystřelili ze všech dostupných zbraní současně a různými směry. Nová omezení lze zhruba rozdělit do několika kategorií. V první řadě se tak dotkly velkých hráčů v hutním průmyslu a těžařů zlata a diamantů. Zde se nejedná o nic nového, neboť většina těchto společností již pod evropská omezení spadala nebo je pocítila nepřímo prostřednictvím majitelů-akcionářů ovládajících tyto společnosti, kteří byli zařazeni na americký sankční seznam na prvním místě.

Jak investor poznamenal, většina bank uvedených v novém balíčku je již pod sankcemi, jsou odpojeny od převodního systému SWIFT, nemají západní korespondenční účty a neprovádějí vnější operace. »V tomto smyslu jsou pro ně nové sankce zcela zbytečné. Sankce se navíc týkají velkého množství komodit, jejichž vývoz do Ruska je nyní zakázán,« uvedl expert.

Podle Szostaka budou všechna podnikatelská odvětví uvedená v novém sankčním balíčku, zejména hutnictví, »co nejrychleji, i když ne bezbolestně, hledat nové logistické řetězce, přesměrovávat své výrobky k asijským, blízkovýchodním a dalším odběratelům a zvyšovat podíl plateb ve ‚spřátelených‘ měnách«. »USA budou potřebovat velmi rozsáhlou síť státních a blízkých státních kontrolorů,« domnívá se. »Všechna tato opatření by se mohla ukázat jako nadměrně nákladná pro americké daňové poplatníky, zejména ve světle sílícího dramatu kolem stropu pro státní dluh a vyhlídky na hrozící recesi ještě v tomto roce,« shrnul investor.

O nových sankcích

Celkem administrativa Spojených států zpřísnila kontrolu vývozu do Ruska a Běloruska o 1224 položek. Na seznamu zboží zakázaného k vývozu jsou také starožitnosti, koberce, kosmetika, parfémy a tabákové výrobky, luxusní zboží, hodinky, řada alkoholických nápojů. Ministerstvo obchodu USA zavedlo zákaz dovozu figurek a dalších dekorativních předmětů z plastu a dřeva, kufrů a tašek z kůže a textilních materiálů, záchranných vest, sportovní obuvi, skleněných výrobků, perel, drahokamů a polodrahokamů, hydraulických zařízení, chladniček, myček nádobí, mikrovlnných trub a sušiček, tiskáren a kopírovacích zařízení, toustovačů, různých typů vozidel do Běloruska a Ruska.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here