Novináři obvinili Izrael z útoku na kancelář AFP v Pásmu Gazy

Mezinárodní mediální skupina vyšetřující zásahy proti novinářům v pásmu Gazy během konfliktu mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás uvedla, že kancelář agentury Agence France-Presse (AFP) byla zasažena izraelským tankem. Informovala o tom agentura s odvoláním na výsledky vyšetřování.

Na vyšetřování pracovalo asi 50 novinářů ze 13 různých publikací, včetně britského listu The Guardian, německého Der Spiegel a francouzského Le Monde. K zásahu došlo 2. listopadu 2023 v kanceláři agentury AFP, která se nachází v nejvyšších patrech výškové budovy Haji Tower ve čtvrti Al Rimal a odkud se vysílal přímý přenos bombardování pásma Gazy. Při incidentu nedošlo k žádným zraněním, protože novináři v té době již město opustili, ale místnost se servery byla zničena.

Po analýze satelitních snímků, jakož i fotografií trosek pořízených den po úderech a záběrů vysílaných agenturou, pět odborníků »s vysokou mírou jistoty« uvedlo, že kancelář byla zničena tankovým granátem ze vzdálenosti asi tři kilometry. Zdůraznili, že takovými zbraněmi disponuje pouze izraelská armáda. Experti rovněž vyloučili úder letadel a bezpilotních letounů nebo protitankových systémů v držení palestinské skupiny. Zároveň uznávají, že vyšetřování na místě je nyní kvůli probíhajícím bojům nemožné.

IDF opakovaně popřely, že by kancelář tiskové agentury byla zasažena, a to jak bezprostředně po incidentu, tak i letos v červnu, kdy byla v rámci novinářského vyšetřování podána dodatečná žádost. »Kanceláře AFP nebyly cílem útoku a škody mohly být způsobeny tlakovou vlnou nebo střepinami,« uvedla mluvčí izraelské armády a dodala, že incident je zkoumán v rámci interního vyšetřování. Agentura AFP zase upozorňuje, že útok na kancelář AFP přišel »uprostřed četných útoků na tisková zařízení od začátku konfliktu«.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy