Home Zahraničí Novou Chilskou ústavu tentokrát zkusí navrhnout pravice

Novou Chilskou ústavu tentokrát zkusí navrhnout pravice

FOTO - pixabay

Zástupci pravicových a středopravicových stran získali většinu křesel v ústavodárném shromáždění, které se má podílet na přípravě nové chilské ústavy.

Konzervativní Republikánskou stranu podpořilo 35,42 % voličů a získala 22 křesel ve shromáždění. Bezpečné Chile, aliance středopravicových a pravostředových stran, získala 21,07 % hlasů, což znamená 11 zástupců v ústavodárném shromáždění. Vládní koalici Jednota pro Chile podpořilo 28,57 % voličů, což jí zajistilo 17 křesel.

»Chilský lid opět demokraticky vyjádřil svůj postoj volbou členů ústavodárného shromáždění, které vyzývám k moudrosti a zdrženlivosti při psaní textu, který bude v zájmu většiny obyvatel země,« komentoval výsledky voleb na Twitteru prezident Gabriel Boric. Hlava státu v projevu k národu rovněž vyzvala Republikánskou stranu, aby »nedělala stejné chyby«, jakých se dopustili členové prvního ústavodárného shromáždění, jehož relativní většina patřila k středolevým stranám. »Teď není čas na vyřizování účtů, na prvním místě musíme mít Chile a lidi, ne stranické a osobní zájmy,« dodala hlava státu.

Bývalý prezidentský kandidát a předseda Republikánské strany José Antonio Cast označil výsledek hlasování za »vítězství Chile nad neúspěšnou vládou«. »Je to pro nás obrovská zodpovědnost,« citovalo ho rádio Bio Bio.

Ústavodárné shromáždění bude muset přezkoumat a dokončit text ústavy, který připraví komise 24 odborníků vybraných poslanci. Referendum o schválení nové ústavy země je naplánováno na 17. prosince.

Druhý pokus

Jedná se o druhý pokus o vypracování nové ústavy poté, co chilští občané v říjnu 2020 v referendu hlasovali o změně základního zákona země. Návrh podpořilo téměř 80 % voličů. Ukázalo se však, že Chilané nejsou spokojeni s prací ústavodárného shromáždění svolaného po plebiscitu, a 4. září loňského roku se v referendu více než 60 % z nich vyslovilo proti navrhovanému návrhu.

V Chile nyní platí ústava, která byla přijata za diktatury Augusta Pinocheta (1973-1990). Vláda bývalého prezidenta Sebastiána Piñery během vlny sociálních protestů, která zemi zachvátila v říjnu 2019, slíbila zahájit proces přípravy nového základního zákona.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here