Home Zahraničí Nový rok zakončil svou pouť po světě, z Asie přes Evropu se...

Nový rok zakončil svou pouť po světě, z Asie přes Evropu se přesunul do Ameriky

FOTO - ČTK/AP/Andres Kudacki

Po Asii, kde díky časovému náskoku začali příchod nového roku slavit již v sobotu dopoledne SEČ, se k silvestrovskému a novoročnímu veselí připojila v noci na dnešek také Evropa a následovaly americké země. Londýn přivítal změnu letopočtu dvanáctiminutovým ohňostrojem s hudebním doprovodem, který londýnský starosta Sadiq Khan označil za největší v Evropě, uvedl server BBC News. Tradiční oslavy na newyorském náměstí Times Square byly poznamenány deštěm a dlouhým čekáním kvůli bezpečnostním kontrolám.

Bylo to poprvé od covidové pandemie, co se na nábřeží Temže k vítání Nového roku sešly velké davy.Vyprodaná londýnská show připomněla výhru anglických fotbalistek na mistrovství Evropy či 50 let pochodů za práva sexuálních menšin London’s Pride. Představení vzdalo také poctu královně Alžbětě II., která zesnula v září, a zaznělo poselství krále Karla III. o nutnosti zachovat naší planetě budoucnost. Vstupenky si podle agentury AFP zakoupilo na 100 000 diváků.

Asi 40 000 lidí se bavilo při sledování ohňostroje v Edinburghu ve Skotsku.

I bez rachejtlí a ohňostrojů to jde

Naopak ve Scarborough v hrabství North Yorkshire ohňostroj zrušili. Přímořské město se tak rozhodlo poté, co se v přístavu objevil arktický mrož. Předpokládá se, že obří savec je mrož Thor, který byl dříve spatřen u pobřeží hrabství Hampshire. Městská rada ve Scarborough zrušila veselice na doporučení ochránců mořského života, kteří se obávali, že rachejtle by mohly Thora vystrašit.

Bez hlučných oslav se obešli také v bavorském městečku Marktl, rodišti papeže Benedikta XVI, který zesnul v sobotu ve věku 95 let.

V Moskvě se také rozhodli tradiční ohňostroje zrušit, a to na přání veřejnosti, která toužila »jen po klidném nebi nad hlavami«, jak AFP řekla jedna z Moskvanek.

Elysejská pole v centru Paříže podle AFP opět zářila v plném lesku jako před pandemií a na silvestrovských oslavách se podle odhadu policie sešlo na půl milionu lidí.

Dvanáct kuliček pro štěstí

Na náměstí Puerta del Sol v Madridu tisíce lidí tradičně pojídaly 12 kuliček hroznového vína během posledních 12 vteřin roku 2022, poznamenala AFP s tím, že tento obřad, který má přinést štěstí v novém roce, dodržuje většina Španělů.

Až dva miliony lidí se očekávaly na proslulé pláži Copacabana v Riu de Janeiro na oslavách bez jakýchkoli proticovidovýchh pravidel. »Doufáme, že nová vláda se bude více starat o zdraví lidí,« řekla AFP v narážce na dnešní nástup nového brazilského prezidenta do funkce Ana Carolina Rodriguesová, která se na oslavy oblékla do tradiční bílé.

Dlouhé čekání mezi kapkami deště na Times Square

Na newyorském náměstí Times Square davy lidí – a miliony u obrazovek – přihlížely tradičnímu spouštění šestitunové křišťálové koule z obřího stožáru. Loni zde smělo být jen 15 000 osob, tedy zhruba čtvrtina obvyklého počtu. Všichni přitom museli mít roušku a potvrzení o očkování proti covidu-19. Tentokrát lidé museli čelit dešti a kvůli bezpečnostním kontrolám i dlouhému čekání, pokud si přáli udržet místo s dobrým výhledem. »V létě dělám plavčíka, takže se vody vůbec nebojím,« řekl agentuře Reuters čtyřicetiletý mechanik Tommy Onolfo, který na náměstí čekal 14 hodin. »Rok 2023 bude o tom, že se svět potřebuje vzpamatovat po covidu-19 a po válce na Ukrajině,« řekl agentuře AP Arjun Singh, který také přihlížel podívané na Times Square.

(jb, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here