Nulandová hodlá odstoupit, prý kvůli neúspěchu protiruského kurzu

Náměstkyně ministra zahraničí USA pro politické záležitosti Victoria Nulandová v příštích týdnech opustí svou funkci. Oznámil to šéf amerického ministerstva zahraničí Anthony Blinken.

»Victoria Nulandová mě informovala, že v nejbližších týdnech hodlá rezignovat na funkci náměstkyně ministra zahraničí pro politické záležitosti, v níž ztělesňovala přání prezidenta USA Joea Bidena vrátit diplomacii do centra naší zahraniční politiky a oživit globální vůdčí postavení Ameriky v kritické době pro naši zemi a svět,« uvedl Blinken v písemném prohlášení, které zveřejnilo tiskové oddělení ministerstva zahraničí.

Blinken upřesnil, že po rezignaci Nulandové převezme její povinnosti dočasně náměstek ministra zahraničí John Bass. Americký ministr zahraničí připomněl Nulandové přínos v konfrontaci s Ruskem na Ukrajině, vytvoření globální koalice, která má zajistit jeho »strategickou porážku«, a »pomoc Ukrajině přiblížit se době, kdy se bude moci postavit na vlastní nohy – demokraticky, ekonomicky i vojensky«.

Nulandová působí ve veřejných službách více než 35 let. V roce 2013 byla jmenována náměstkyní ministra zahraničí pro evropské a euroasijské záležitosti, během »euromajdanu« několikrát navštívila Ukrajinu a je považována za jednu z architektek státního převratu v Kyjevě. V lednu 2021, po inauguraci Joea Bidena, byla Nulandová jmenována náměstkyní ministra zahraničí pro politické záležitosti.

Od konce července 2023 dočasně zastávala funkci první náměstkyně ministra zahraničí USA, a to až do schválení Senátu Kongresu USA pro tuto funkci Kurta Campbella 6. února 2024.

Portál Puck News již dříve poznamenal, že Nulandová v případě schválení nominace Campbella připustila možnost odchodu ze služby v americkém zahraničněpolitickém resortu. Podle jeho informací rozhodnutí nominovat Campbella na tuto funkci vyvolalo nespokojenost mezi zaměstnanci ministerstva zahraničí, kteří považují Nulandovou za vhodnějšího kandidáta na tuto pozici.

Portál rovněž upozornil na skutečnost, že Campbell má přátelské vztahy s americkým ministrem zahraničí Anthonym Blinkenem. Jeho manželka Lail Brainardová, která působí jako šéfka Národní ekonomické rady Bílého domu, se navíc přátelí s Blinkenovou manželkou a podle některých zpráv, jak uvádí Puck News, je Campbell kmotrem Blinkenových dětí.

Nulandová se podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marie Zacharovové rozhodla rezignovat kvůli neúspěchu protiruského kurzu amerického prezidenta Joea Bidena. Rusofobie navržená Nulandovou jako koncepce zahraniční politiky USA »táhne demokraty ke dnu i s kamenem«, řekla Zacharovová. »Rusofobie, kterou Victoria Nulandová navrhla jako hlavní zahraničněpolitickou koncepci Spojených států, kámen táhne demokraty ke dnu. A co víc, nedovoluje jim z něj vystoupit,« napsala Zacharovová.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy