Home Zahraničí Nulandová: Souhlas Turecka s přijetím Finska a Švédska do NATO by pomohl...

Nulandová: Souhlas Turecka s přijetím Finska a Švédska do NATO by pomohl při prodeji letounů F-16

F-16 FOTO - pixabay

Americká administrativa sdělila svým tureckým protějškům myšlenku, že americký Kongres bude příznivěji nahlížet na prodej stíhaček F-16 Ankaře, pokud schválí přijetí Finska a Švédska do NATO. Náměstkyně ministra zahraničí pro politické záležitosti Victoria Nulandová to řekla při slyšení v zahraničním výboru amerického Senátu.

»Souhlasíme že Finsko a Švédsko jsou připraveny vstoupit do NATO. Prakticky všichni spojenci již ratifikovali přístupové protokoly s výjimkou Maďarska a Turecka. Tato otázka se objevuje při každém našem rozhovoru s Tureckem,« řekla. Podle ní se pak Kongres stavěl mnohem příznivěji k prodeji F-16 Ankaře, co Turecko ratifikuje protokoly o přijetí Finska a Švédska do NATO.

Turecko chce získat 40 stíhaček F-16 ve verzi Block 70 a sady pro modernizaci stávajících letounů v provozu. Tento obchod byl zmrazen poté, co Ankara koupila od Moskvy protiletadlové raketové systémy S-400. Odpůrci prodeje F-16 v americkém Kongresu uvádějí jako argument odmítnutí Ankary ratifikovat žádosti o vstup do NATO ze Stockholmu a Helsinek a její vztahy s Ruskem. Turecko tvrdí, že nebere ohledy na žádné podmínky dohody, které by mohla klást americká strana.

(cik)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.