Home Zahraničí NYT: Spojené státy se rozhodly dodávat Ukrajině kazetovou munici

NYT: Spojené státy se rozhodly dodávat Ukrajině kazetovou munici

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odsouhlasila dodávky kazetové munice na Ukrajinu. Informoval o tom ve čtvrtek deník The New York Times.

Tento krok Washingtonu potvrdil jeden z představitelů americké administrativy. Očekává se, že rozhodnutí bude oznámeno v nejbližší době.

V červnu Laura Cooperová, zástupkyně asistenta šéfa Pentagonu pro Rusko, Ukrajinu a Eurasii, uvedla, že kazetová munice by mohla mít vliv na bojiště a byla by pro AFU užitečná, zejména v boji »proti zakořeněným ruským pozicím«.

Kazetová munice jsou nálože nabité velkým množstvím výbušné submunice pro různé účely (protitankové, protipěchotní, zápalné a další). Jsou ve výzbroji armád mnoha zemí ve formě bomb, dělostřeleckých granátů a raketových hlavic. Dne 1. srpna 2010 vstoupila v platnost Úmluva o kazetové munici, kterou podepsalo 123 signatářů, ale ratifikovalo ji pouze 110 států. Ti se zejména zavázali, že nikdy a za žádných okolností nebudou takovou munici vyrábět, používat ani nikomu předávat. Z evropských zemí úmluvu nepodepsaly Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Estonsko, Finsko, Gruzie, Lotyšsko, Polsko, Rumunsko, Rusko, Řecko, Srbsko, Turecko a Ukrajina.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here