Home Zahraničí O osudu plynovodů Nord Stream rozhodnou akcionáři a Gazprom

O osudu plynovodů Nord Stream rozhodnou akcionáři a Gazprom

Letecký snímek zveřejněný dánským ministerstvem obrany 27. září 2022 ukazuje místo úniku plynu z plynovodu Nord Stream. FOTO – Xinhua/Dánské ministerstvo obrany

O osudu plynovodů Nord Stream budou rozhodovat akcionáři a Gazprom, ze strany Kremlu se na toto téma žádné poradenství ze strany společnosti konat nebude. Novinářům to v pondělí řekl tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Na otázku ohledně budoucnosti Nord Streamu mluvčí Kremlu doporučil obrátit se na Gazprom, který je akcionářem tohoto mezinárodního projektu. »A samozřejmě jde o rozhodnutí, které by měli kolegiálně přijmout všichni akcionáři – jde o mezinárodní projekt,« zdůraznil Peskov.

Na otázku, zda bude Kreml v této věci radit Gazpromu, odpověděl záporně. »V první řadě je třeba se obrátit na Gazprom,« zopakoval kremelský mluvčí.

Agentura Reuters dříve s odvoláním na své zdroje napsala, že plynovody Nord Stream a Nord Stream 2 by mohly být zakonzervovány.

Sabotáž na plynovodech

Společnost Nord Stream AG 27. září loňského roku oznámila, že den předtím došlo k bezprecedentní destrukci na třech řetězcích podmořských plynovodů Nord Stream a Nord Stream 2. Švédští seismologové zaznamenali 26. září na trasách plynovodů dva výbuchy. Ruská generální prokuratura zahájila po poškození plynovodů řízení pro akt mezinárodního terorismu.

Americký investigativní novinář Seymour Hersh s odvoláním na svůj zdroj v článku z 8. února uvedl, že výbušná zařízení pod plynovody nastražili v červnu 2022 pod rouškou cvičení Baltops potápěči amerického námořnictva za podpory norských specialistů. Podle Hershe rozhodnutí o provedení operace přijal americký prezident Joe Biden po devítiměsíčních diskusích s představiteli administrativy zabývajícími se otázkami národní bezpečnosti. Vedoucí tiskové služby Rady pro národní bezpečnost Bílého domu Aidrienne Watsonová v odpovědi na dotaz agentury TASS označila verzi nastíněnou Hershem za »naprostou lež a výmysl«.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov 2. března na zasedání Rady ministrů skupiny G20 prohlásil, že Rusko trvá na rychlém a spravedlivém vyšetření sabotáže plynovodů za jeho účasti. Podle něj byla ignorována výzva Moskvy, aby se do prohlášení G20 promítla potřeba spravedlivého vyšetřování Nord Streamu.

(jb, TASS)