Home Zahraničí Obnova Kachovské vodní elektrárny může trvat až šest let

Obnova Kachovské vodní elektrárny může trvat až šest let

Kachovská hydroelektrárna FOTO - wikipedia

Obnova Kachovské MVE se spuštěním jejích hydroelektrických bloků je možná do šesti let. Obnovení výpustných zařízení a naplnění nádrže bude trvat asi jeden až dva roky, řekl ve středu agentuře TASS docent katedry energetiky Novosibirské státní technické univerzity (NSTU), kandidát technických věd Gleb Glazyrin.

»Hlavní část přehrady už existuje – je to hráz. V horizontu jednoho až dvou let, i za rok se to dá zvládnout. Ale objem prací je velký. Aby se začala nádrž napouštět, aby se obnovily odtokové průlehy a aby se zvládl průtok vody. Turbín je pět, obvykle se zavádí jedna ročně. Řekněme, že bude trvat rok, než se nádrž naplní, a pak střídavě dalších zhruba pět let, než se tyto jednotky spustí,« uvedl Glazyrin.

Poznamenal, že v tuto chvíli neexistují žádné prostředky, jak přehradu regulovat. Podle odborníka je k zastavení odtoku vody z nádrže třeba udělat obtokový kanál a přestavět rozsochy s uzavíracími klapkami. »Úzké hrdlo, kde jsou regulátory, je zničeno, zbytek se ničí hůře. Obvykle je hráz velká, několik kilometrů dlouhá a drahá, strojovna je na délku menší, ale je tam umístěno drahé zařízení. Nábřeží se snáze obnovuje,« vysvětlil Glazyrin.

V úterý večer byla zasažena Kachovská vodní elektrárna. V důsledku ostřelování byly zničeny uzavírací klapky hráze a začalo docházet k nekontrolovanému vypouštění vody. Únik vody způsobil vážné ekologické škody, vyplavil zemědělská pole podél Dněpru a hrozilo vybřežení Severokrymského kanálu. Voda zaplavila asi 2700 domů v 15 osadách v Chersonské oblasti, 1300obyvatel pobřežních osad bylo evakuováno.

(jb, TASS)

2 KOMENTÁŘE

 1. ‼️Ozbrojené síly Ukrajiny nejprve vypustily vodu z Dněperské vodní elektrárny, poté vyhodily do povětří hráz Kachovské vodní elektrárny, řekl tajemník Rady bezpečnosti RF Nikolaj Patrušev.

  „Ozbrojené síly Ukrajiny ostřelují Novou Kachovku více než rok. Na pokyn Kyjeva bylo o den dříve provedeno rozsáhlé vypouštění vody na Dněperské vodní elektrárně, která se nachází výše po proudu, a poté byl proveden další útok na Kachovskou vodní elektrárnu, což mělo ještě horší následky než povodeň,“ řekl Patrušev během své schůzky se státním tajemníkem Rady bezpečnosti Běloruska Alexandrem Volfovičem v Minsku.

  „Odpálení hráze Kachovské vodní elektrárny je dalším plánovaným teroristickým útokem kyjevského režimu, jehož cílem je likvidace civilistů a civilní infrastruktury,“ je přesvědčen tajemník ruské bezpečnostní rady.

  Sledujte @neCT24 | 42TCen.cz

 2. ⚡Vyhlásenie ruského ministerstva zahraničných vecí v súvislosti so zničením Kachovskej vodnej elektrárne ukrajinskými ozbrojenými silami

  Dôrazne odsudzujeme zničenie Kachovskej vodnej elektrárne ukrajinskými ozbrojenými silami, ktoré zapríčinilo rozsiahlu humanitárnu a environmentálnu katastrofu.

  Pretrhnutie priehrady spôsobilo výrazné zvýšenie hladiny vody v dolnom toku Dnepra. Boli zatopené celé obce a tisíce ľudí budú musieť byť evakuované. Ich evakuácia sa už začala. Škody spôsobené touto sabotážou kyjevského režimu sú pre poľnohospodárstvo v regióne a ekosystém ústia Dnepra kolosálne.
  Nevyhnutne bude nasledovať pokles hladiny v Kachovskej vodnej nádrži, čo sťaží zásobovanie Krymu vodou a naruší zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy v Chersonskej oblasti.

  Incident je teroristickým činom namiereným proti čisto civilnej infraštruktúre. Kyjevský režim ho vopred a zámerne naplánoval za vojenským účelom ako súčasť takzvanej „protiofenzívy“ ukrajinských ozbrojených síl. Kyjevský režim nielenže Kachovskú vodnú elektráreň masívne ostreľoval, ale aj zámerne priviedol hladinu vody v Kachovskej nádrži na kritickú úroveň otvorením stavidiel Dneperskej vodnej elektrárne.

  Ruský vyšetrovací výbor začal trestné stíhanie v súvislosti s teroristickým činom, ktorý má za následok značné materiálne škody a iné vážne dôsledky.

  ☝ Ruská strana iniciuje posúdenie tohto zločinu kyjevského režimu v Bezpečnostnej rade OSN, v štatutárnych a rozhodovacích orgánoch OBSE a v iných medzinárodných organizáciách.

  ❗ Vyzývame medzinárodné spoločenstvo, aby odsúdilo zločinné konanie ukrajinskej vrchnosti, ktoré je čoraz neľudskejšie a predstavuje vážnu hrozbu pre regionálnu a globálnu bezpečnosť.

  Sledujte @neČT24

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here