Home Zahraničí Ochránci lidských práv v Německu žádají kvůli zemětřesení pozastavení sankcí proti Sýrii

Ochránci lidských práv v Německu žádají kvůli zemětřesení pozastavení sankcí proti Sýrii

FOTO - Xinhua

V souvislosti se silnými zemětřeseními na syrsko-turecké hranici vyzvala organizace na ochranu lidských práv International Society for Human Rights k okamžitému pozastavení sankcí proti Sýrii.

»Naše poselství v této krizové situaci je jasné a jednoznačné: zemětřesení není politická záležitost,« řekl generální tajemník Matthias Boehning podle agentury DPA na shromáždění v Bonnu. Podle něj je zásadní, »aby byla nyní a dnes poskytnuta okamžitá a komplexní pomoc také v severní Sýrii, a to bez ohledu na sankce z politických důvodů«.

Nyní jde podle Boehninga o účinnou pomoc lidem. Měly by být umožněny převody peněz pro humanitární organizace působící v Sýrii. »Vyzýváme proto k pozastavení sankcí – zdůrazňuji: ne ke zrušení, ale k pozastavení – a umožnění okamžité pomoci. Požadujeme, aby OSN přijala opatření a umožnila humanitární pomoc,« shrnul.

Zemětřesení o síle 7,7 stupně Richterovy škály zasáhlo 6. února provincii Kahramanmaras na jihovýchodě Turecka. Otřesy, po nichž následovaly stovky následných otřesů, byly cítit v 10 provinciích země i v sousedních státech včetně Sýrie. Podle informací syrského ministerstva zdravotnictví se obětí přírodních katastrof v Arabské republice stalo více než 1,3 tisíce lidí, počet obětí přesáhl 2,2 tisíce. O úmrtích, obětech a škodách na územích mimo Damašek kontrolovaných Sýrií nejsou žádné potvrzené informace. Zástupci nelegálních skupin působících na severozápadě země však v komentářích pro arabská média uvedli více než 2000 obětí.

(TASS)