Home Zahraničí Od začátku ozbrojeného konfliktu v Súdánu zahynulo více než 400 civilistů

Od začátku ozbrojeného konfliktu v Súdánu zahynulo více než 400 civilistů

FOTO - Twitter

Od začátku ozbrojeného konfliktu mezi armádou a silami rychlé reakce (speciálními jednotkami) v Súdánu bylo zabito více než 400 civilistů a přes 2000 jich bylo zraněno. Tyto údaje v sobotu uvedl svaz súdánských lékařů.

»V důsledku ozbrojených střetů bylo v Súdánu od začátku konfliktu zabito 411 civilistů a 2023 civilistů bylo zraněno,« uvedla unie ve zvláštním prohlášení, z něhož citovala televize Al-Arabíja.

V prohlášení se rovněž uvádí, že 61 z 86 nemocnic v oblastech střetů je plně funkčních. Kromě toho svaz súdánských lékařů upozornil, že ve stejném období »bylo bombardováno 15 zdravotnických zařízení a 19 jich bylo nuceno evakuovat«.

Situaci v Súdánu zhoršily neshody mezi velitelem armády Abdelem Fattáhem al-Burhanem, který zároveň stojí v čele Suverénní rady, a velitelem sil rychlé reakce (speciálních sil) Mohammedem Hamdanem Dagalem (Hamidtim), který je v tomto orgánu jeho zástupcem. Hlavní rozpory mezi oběma vojáky se týkají načasování a způsobu vytvoření jednotných súdánských ozbrojených sil a toho, kdo by se měl stát vrchním velitelem armády: profesionální armáda, jak prosazuje al-Burhan, nebo volený civilní prezident, na čemž trvá Dagalo. Dne 15. dubna vypukly střety mezi oběma subjekty v blízkosti vojenské základny v Merowe a v Chartúmu.

(TASS)