Home Zahraničí Od začátku střetů v súdánském Západním Dárfúru zahynulo nejméně 5000 lidí

Od začátku střetů v súdánském Západním Dárfúru zahynulo nejméně 5000 lidí

FOTO - Twitter

Asi 5000 lidí bylo zabito v bojích mezi súdánskou armádou a jednotkami rychlé podpory (speciálními silami) a také v ozbrojených kmenových střetech v Západním Dárfúru.

Informoval o tom v pondělí televizní kanál Al Hadath s odvoláním na místní zdroje v tomto státě. Podle organizace Dar Masalit Sultanate, která zastupuje masalitské obyvatelstvo tohoto státu, »bylo od začátku ozbrojených střetů v správním centru Západního Dárfúru Ženeině a jejích předměstích zabito 5000 lidí a asi 8000 jich bylo zraněno«.

Situace v Súdánu se vyhrotila v důsledku neshod mezi šéfem armády Abdelem Fattáhem al-Burhanem, který zároveň stojí v čele vládnoucí Rady suverenity, a šéfem polovojenských Sil rychlé podpory (RSF) Mohamedem Hamdanem Dagalem (známým jako Hemedti), který je v radě al-Burhanovým zástupcem.

Hlavní sporné body mezi oběma vojenskými organizacemi se týkají časového harmonogramu a způsobu sjednocení ozbrojených sil Súdánu a také toho, kdo by měl být jmenován vrchním velitelem armády: kariérní vojenský důstojník, což je al-Burhánova preferovaná varianta, nebo zvolený civilní prezident, na čemž trvá Dagalo. Dne 15. dubna došlo ke střetům mezi oběma vojenskými strukturami v blízkosti vojenské základny v Merowe a v Chartúmu.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here