Home Zahraničí Odborníci z MAAE, Číny, Kanady a Jižní Koreje odebírají vzorky v...

Odborníci z MAAE, Číny, Kanady a Jižní Koreje odebírají vzorky v okolí Fukušimy

FOTO - síť X

Specialisté Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a odborníci z Kanady, Číny a Jižní Koreje začali sbírat vzorky v moři poblíž jaderné elektrárny Fukušima-1, odkud se koncem srpna začala vypouštět technická voda očištěná od radioaktivních částic. Tato skupina bude pracovat až do 23. října a má za úkol zkontrolovat výsledky analýz provedených japonskou stranou, uvedla tisková agentura Kjódó.

Odborníci z Kanady, Číny a Jižní Koreje podle něj na těchto studiích pracují nezávisle na MAAE jako třetí strana. Kjódó upozorňuje, že Čína je proti vypouštění vody z jaderné elektrárny Fukušima 1 do moře.

Kromě odběru vzorků vody budou odborníci také analyzovat přítomnost radioaktivních látek v mořských plodech, včetně korýšů a ryb. Hodlá porovnat výsledky současných vzorků s těmi, které byly získány v loňském roce.

V březnu 2011 zasáhla jadernou elektrárnu Fukušima Daiiči vlna tsunami, která vyřadila z provozu energetická a chladicí zařízení, což mělo za následek roztavení jaderného paliva ve třech reaktorech, zničení jejich plášťů, výbuchy a únik velkého množství radioaktivního materiálu. K dnešnímu dni je území elektrárny a přilehlých oblastí prakticky vyčištěno. Do zničených reaktorů je však neustále nalévána voda na chlazení úlomků jaderného paliva, která uniká mezerami s těžkou radioaktivní kontaminací. Je sice upraven, ale i poté obsahuje tritium, radioaktivní izotop vodíku, který nelze odstranit. V jaderné elektrárně se nyní nahromadilo více než 1,34 milionu tun vody. Japonská vláda proto rozhodla o jejím postupném vypouštění do oceánu. Tato operace bude trvat 30-40 let. Plán schválila MAAE, vyvolal však nespokojenost některých zemí, především Číny.

Během první fáze od 24. srpna do 11. září bylo do oceánu vypuštěno asi 7,8 tisíce tun vody. Dne 5. října začala druhá fáze, během níž se plánuje vypustit rovněž asi 7,8 tisíce tun. Před vypuštěním do oceánu se voda ředí mořskou vodou, aby se obsah tritia dostal pod přípustné limity. Dřívější měření provedená japonskými úřady a MAAE potvrdila dodržení stanovených parametrů.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here