Home Zahraničí OPEC předpovídá na rok 2024 růst globální poptávky po ropě o 2,2...

OPEC předpovídá na rok 2024 růst globální poptávky po ropě o 2,2 procenta

Fotografie z 5. září 2022 ukazuje sídlo Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve Vídni. FOTO – Xinhua/Wang Zhou

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve čtvrtek předpověděla, že globální poptávka po ropě se v roce 2024 zvýší o 2,25 milionu barelů denně (bpd), což představuje meziroční růst o 2,2 %, protože očekávaný »silný globální ekonomický růst při pokračujícím zlepšování situace v Číně« povede ke zvýšení spotřeby ropy.

OPEC ve své pravidelné měsíční zprávě o trhu s ropou za červenec uvedl, že očekává celosvětovou poptávku po ropě na úrovni 104,25 milionu barelů denně.

Organizace mírně zvýšila svou prognózu letošního růstu celosvětové poptávky po ropě z 2,35 milionu barelů denně na 2,44 milionu barelů denně, a to »zejména kvůli vyšší poptávce v Číně« ve druhém čtvrtletí roku 2023. Celková světová poptávka po ropě by měla v letošním roce dosáhnout v průměru 102 milionů barelů denně.

OPEC ve zprávě rovněž předpověděl, že světová ekonomika v roce 2024 poroste o 2,5 %, a uvedl, že »klíčové země odebírající ropu, včetně Číny a Indie, spolu s některými dalšími rozvojovými ekonomikami v Asii, budou i nadále dosahovat zdravé úrovně růstu a budou se podílet zhruba na polovině globálního hospodářského růstu v příštím roce«.

Snímek zachycuje automobily, které mají být naloženy pro vývoz v přístavu Jen-tchaj ve východočínské provincii Šang-tung, 9. května 2023. FOTO – Xinhua/Tang Ke

OPEC nicméně upozornil, že tato prognóza vychází z předpokladů, že celková inflace bude ve druhé polovině roku 2023 a v příštím roce nadále klesat a že klíčové úrokové sazby dosáhnou svého vrcholu do konce letošního roku.

Prognózu letošního růstu světové ekonomiky organizace ponechala beze změny na úrovni 2,6 %.

OPEC očekává, že čínská ekonomika letos vzroste o 5,2 % a v roce 2024 o dalších 4,8 %.

Začátkem tohoto měsíce generální tajemník OPEC Haitham Al Ghais řekl agentuře Xinhua na okraj 8. mezinárodního semináře OPEC ve Vídni, že je »velmi optimistický« ohledně oživení čínské ekonomiky a že očekává, že Čína bude i nadále »motorem růstu poptávky po ropě«.

Haitham Al Ghais, generální tajemník Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), při rozhovoru pro agenturu Xinhua ve Vídni 5. července 2023. FOTO – Xinhua/He Canling

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here