Home Zahraničí OPEC zvýšil prognózu čínské poptávky po ropě pro rok 2023

OPEC zvýšil prognózu čínské poptávky po ropě pro rok 2023

Fotografie z 5. září 2022 ukazuje sídlo Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve Vídni. FOTO – Xinhua/Wang Zhou

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v úterý ještě více zvýšila svou prognózu růstu čínské poptávky po ropě v roce 2023 kvůli »lepšímu než očekávanému výkonu čínské ekonomiky«, ačkoli prognózu letošní celkové globální poptávky ponechala beze změny.

Ve své měsíční zprávě pro červen OPEC uvedl, že očekává nárůst čínské poptávky po ropě v roce 2023 o 840 000 barelů denně (bpd) na 15,7 mil. bpd. Podle prognózy organizace z minulého měsíce měl nárůst čínské poptávky po ropě v letošním roce činit 800 000 barelů denně.

Letecký snímek ukazuje automobily, které mají být naloženy pro export v přístavu Jen-tchaj ve východočínské provincii Šan-tung, 9. května 2023. FOTO – Xinhua/Tang Ke

» Poptávka po ropě zaznamenala v Číně v dubnu značný meziroční nárůst o 3 miliony barelů denně nad rámec očekávání, který následoval po již tak dobrém meziročním růstu o 1,4 milionu barelů denně v březnu,« uvádí zpráva s odkazem na »zdravou ekonomickou aktivitu v zemi při silných požadavcích petrochemického průmyslu«.

Prognózu letošní globální poptávky po ropě ponechal OPEC stabilní a předpovídá meziroční růst o 2,3 mil. bpd.

Organizace upozornila na drobné úpravy poptávky po ropě zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) směrem dolů s odkazem na »slabé výsledky ve druhém čtvrtletí«.

V úterý OPEC rovněž ponechal beze změny svou prognózu růstu světové ekonomiky v roce 2023 na úrovni 2,6 %.

OPEC a jeho spojenci, skupina známá jako OPEC+, 4. června oznámili, že budou pokračovat v omezování produkce až do roku 2024 a každý den sníží produkci ropy o dalších 1,393 milionu barelů. Devět členů OPEC+ by rovněž prodloužilo stávající dobrovolné snížení produkce na celý rok 2024.

Lidé si prohlížejí výstavu inteligentních technologií během sedmého Světového kongresu inteligence (WIC) v severočínském Tchien-ťinu, 18. května 2023. FOTO – Xinhua/Zhao Zishuo

Nedávná oznámení OPEC+ však cenám ropy trvalou oporu neposkytla, přičemž ropa West Texas Intermediate (WTI) se v důsledku přetrvávajících obav ohledně ekonomického výhledu a poptávky propadla pod 70 amerických dolarů za barel.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here