Home Zahraničí Oprava britské letadlové lodi HMS Prince of Wales vyjde na víc než...

Oprava britské letadlové lodi HMS Prince of Wales vyjde na víc než půl miliardy

HMS Prince of Wales FOTO - wikipedia

Náklady na opravu nejnovější letadlové lodi britského námořnictva HMS Prince of Wales, která má porouchaný pohonný systém, se vyšplhaly na 20 milionů liber (550 milionů Kč) a v suchých docích bude muset strávit o tři měsíce déle, než bylo plánováno. Informoval o tom v sobotu deník Times s odvoláním na zdroj z britského královského námořnictva.

Podle listu se dříve uvádělo, že 65 000 tun vážící a 280 metrů dlouhá loď HMS Prince of Wales bude připravena do konce února a poté zamíří na základnu v Portsmouthu k modernizaci leteckých systémů. Zdroj z obrany však nyní prozradil, že datum odjezdu lodi ze suchého doku ve skotském Rossythu, kde prochází opravami, bylo posunuto na 23. května. Důvodem je pokračování oprav a skutečnost, že uplyne doba odlivu potřebná k přesunu těžké letadlové lodi.

Zdroj deníku Times uvedl, že udržování lodi v suchém doku je nesmírně nákladné, v důsledku čehož se náklady na opravy, které byly původně odhadovány na tři miliony liber, zvýšily téměř sedmkrát.

V únoru noviny informovaly, že britská vláda hodlá požadovat od společností ve Francii a Norsku náhradu za opravy HMS Prince of Wales. Britské úřady viní ze selhání vrtule francouzskou obrannou společnost Thales a jejího norského subdodavatele Kongsberg Defence and Aerospace. Podle britského ministerstva obrany probíhá vyšetřování, které má určit, kdo »ponese náklady na opravu letadlové lodi«.

Loni v srpnu se na lodi za tři miliardy liber poškodil lodní šroub. K nehodě došlo, když letadlová loď opouštěla Portsmouth a vydala se k břehům USA, aby se zúčastnila cvičení.

HMS Prince of Wales byla uvedena do provozu v prosinci 2019. Je navržena tak, aby unesla 36 stíhaček F-35B a také čtyři vrtulníky, ale v případě potřeby je schopna pojmout přibližně 70 stíhaček. V prosinci 2020 byla na několik měsíců vyřazena z provozu kvůli incidentu s potopením na palubě. Příčinou incidentu, při němž tisíce litrů vody zaplavily strojovnu a elektrické panely byly 24 hodin pod vodou, bylo prasklé požární vodovodní potrubí.

(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

  1. a to se smáli ruskému Kutuzovovi. Nač dnes lodě se 120 letadly a 5000 těžce a hodně draze vycvičeným personálem, když stačí jeden Kindžál ??

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here