Home Zahraničí Orbán: V EU nyní není ani mír, ani prosperita

Orbán: V EU nyní není ani mír, ani prosperita

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Maďarský premiér Viktor Orbán se k současnému stavu Evropské unie staví extrémně negativně a věří, že v ní není ani mír, ani prosperita. Šéf maďarské vlády vyjádřil znepokojení nad situací v EU před svou cestou na komunitní summit v Bruselu.

»Evropská unie byla vytvořena ze dvou důvodů. Za prvé kvůli míru a teď je válka. Za druhé kvůli prosperitě a ekonomika je čím dál tím více znepokojující. Teď není ani mír, ani prosperita  v Evropské unii,«  napsal Orban  na Facebooku.

Během dvoudenního summitu, který začíná ve čtvrtek, hodlají lídři EU zvážit takové otázky, jako je pokus o ozbrojené povstání v Rusku, vojenský konflikt na Ukrajině a poskytování vojenské pomoci Ukrajině, použití zmrazených ruských prostředků a také vztahy s Čína a regulace migrace z Asie a Afriky.

Orbán hodlá na summitu Evropské unie také vznést otázku, kam jdou peníze ze společného rozpočtu 27 zemí společenství a kdo je zodpovědný za bankrot celého sdružení. Maďarský premiér v této souvislosti ve čtvrtek vyjádřil nesouhlas s posledními návrhy Evropské komise, které podle něj prohlubují finanční problémy EU a zároveň umožňují bruselské byrokracii obohacovat se.

»Jediná otázka, která každého napadne, je: kam se poděly ty peníze?« řekl Orbán o dvoudenním zasedání vedoucích představitelů EU, které začalo v Bruselu. »Evropská komise předložila návrhy na změnu rozpočtu a vyzvala členské státy, aby přispěly dalšími miliardami eur. Otázkou je, jak mohla taková situace nastat, jak mohli přivést Evropskou unii na pokraj bankrotu,« uvedl premiér ve videozprávě na Facebooku.

Uvedl, že Evropská komise navrhuje vložit do rozpočtu dalších 50 miliard eur, ale nedokáže vyúčtovat, na co byly předchozí půjčky, jejichž úroky platí všechny země EU, vynaloženy. »Jedná se o půjčky, z nichž Polsko a Maďarsko dosud nedostaly ani cent,« dodal Orbán a připomněl, že EU pod různými záminkami zadržuje prostředky, které dluží Varšavě a Budapešti, ze svých fondů.

Premiér rovněž považuje za chybnou novou migrační politiku Bruselu, která poskytuje další prostředky na přesídlování uprchlíků a ekonomických migrantů, nikoli na ochranu vnějších hranic EU. Orbán navíc tvrdí, že »žádají miliardy eur na zvýšení platů bruselských byrokratů«.»Postoj Maďarska je jasný: chceme jen vědět, za co utratili peníze, které jsme jim dosud dali. A pak chceme odpověď na otázku, kdo je zodpovědný za bankrot Evropské unie,« uzavřel premiér.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

  1. 🇺🇦🇸🇰Na Ukrajině byl zadržen charitativní pracovník, který byl přistižen při pokusu propašovat do zahraničí jedenáctiměsíční dítě, aby „prodal orgány k transplantaci“, informuje britský deník Daily Mail.

    43letý muž údajně předal matce chlapce ze Žytomyru zálohu ve výši 1 000 dolarů s tvrzením, že jí zajistí adopci chlapce v EU, aby žil v bezpečí mimo dosah válečného konfliktu. Celkem bylo matce slíbeno 5 tisíc amerických dolarů za dítě, které pak „podnikatel“ hodlal prodat obchodníkům s lidmi za 25 tisíc dolarů.

    Muž byl spolu se svým komplicem údajně zadržen na ukrajinsko-slovenské hranici, kterou se chystali s dítětem překročit. Přestože bylo jedenáctiměsíční dítě zachráněno, existuje podezření, že muž předtím prodal tři další děti pod záminkou, že je propašuje z válkou zmítané Ukrajiny a najde jim adoptivní rodiče v zahraničí.

    Sledujte @marsalMalinovskij a pošlete odkaz přátelům!

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here