Home Zahraničí Orgán OSN pro cestovní ruch vítá oficiální znovuotevření Číny pro turismus

Orgán OSN pro cestovní ruch vítá oficiální znovuotevření Číny pro turismus

Čínští turisté pózují pro skupinovou fotografii před městskou dominantou Lvím památníkem ve švýcarském Lucernu, 13. února 2023. FOTO - Xinhua/Lian Yi

Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO) ve čtvrtek ocenila význam znovuotevření Číny v oblasti cestovního ruchu vzhledem k obrovskému významu této země pro světový trh v oblasti turismu.

»Znovuotevření Číny představuje ‚chybějící kousek‘ v obnově světového cestovního ruchu po nejhorší krizi v jeho historii,« uvedla UNWTO v tiskové zprávě.
V roce 2019, před pandemií covid-19, byla Čína největším světovým trhem pro zahraniční turistiku. Podle údajů UNWTO uskutečnili čínští turisté 166 milionů zahraničních cest a utratili 270 miliard amerických dolarů, z toho velkou část v destinacích v rozvojových ekonomikách.

V letech 2020-2022 byly v důsledku pandemie celosvětově ztraceny téměř tři biliony amerických dolarů v příjmech z cestovního ruchu. Podle organizace proto zrušení čínských cestovních omezení prospěje celému světu.

Lidé procházejí kolem sídla Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) ve španělském Madridu 27. dubna 2022. FOTO – Xinhua/Meng Dingbo

Čínští občané v roce 2019 uskutečnili šest miliard vnitrostátních cest, uvedla UNWTO a dodala, že to ukazuje, že cestovní ruch je klíčovou hnací silou zaměstnanosti a hospodářského růstu, a to i pro venkovské komunity v Číně.

Z dominového efektu znovuotevření Číny budou těžit i další hospodářská odvětví, což pomůže vytvořit větší dynamiku na místní, národní i globální úrovni, uvedla UNWTO.

Delegace UNWTO vedená generálním tajemníkem Zurabem Pololikashvilim odcestovala ze španělského hlavního města Madridu do Chang-čou, hlavního města východočínské provincie Če-ťiang, aby se zúčastnila akce na oslavu znovuotevření Číny pro cestovní ruch. V pátek se s delegací v Chang-čou setkal čínský ministr kultury a cestovního ruchu Chu Che-pching.

Turisté pózují pro fotografie v lyžařském středisku v Altayi v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny, 30. prosince 2022. FOTO – Xinhua/Hu Huhu

(Xinhua)