Home Zahraničí OSN: Přemísťování obyvatel Gazy je extrémně nebezpečné

OSN: Přemísťování obyvatel Gazy je extrémně nebezpečné

Generální tajemník OSN Antonio Guterres hovoří k tisku před síní Rady bezpečnosti v sídle OSN v New Yorku, 13. října 2023. FOTO - Xinhua/Xie E

Generální tajemník OSN Antonio Guterres v pátek varoval, že přesídlení obyvatel Gazy ze severu na jih, jak nařídila izraelská armáda, je extrémně nebezpečné.

Po dnech náletů nařídila izraelská armáda Palestincům ve městě Gaza a jeho okolí, aby se přesunuli na jih, připomněl Guterres. »Přesun více než jednoho milionu lidí skrz hustě osídlenou válečnou zónu na místo bez jídla, vody nebo ubytování, když je celé území v obležení, je extrémně nebezpečné – a v některých případech prostě nemožné.«

Nemocnice na jihu Gazy už nemají kapacity a nebudou moci přijímat tisíce nových pacientů ze severu. Zdravotní systém je na pokraji kolapsu. Márnice přetékají; 11 zdravotnických pracovníků bylo zabito ve službě; a v posledních dnech došlo k 34 útokům na zdravotnická zařízení, řekl předtím, než vstoupil na zasedání Rady bezpečnosti o izraelsko-palestinském konfliktu.

Palestinci prchají ze svých domovů v jižním pásmu Gazy, 13. října 2023. FOTO – Xinhua/Yasser Qudih

Celé území Gazy čelí krizi s nedostatkem vody, protože infrastruktura byla poškozena a není k dispozici elektřina pro pohon čerpadel a odsolovacích zařízení, dodal. Řekl také, že situace v Gaze dosáhla nového kritického maxima.

Po strašlivých teroristických útocích Hamásu na Izrael, které v sobotu zabily více než 1200 lidí a zranily tisíce dalších, následovalo intenzivní izraelské bombardování Gazy, při kterém přišlo o život 1800 lidí a bylo zraněno tisíce dalších, poznamenal.

Guterres vyzval k okamžitému humanitárnímu přístupu do celé Gazy, aby bylo možné lidem v nouzi poskytnout palivo, jídlo a vodu. Vyzval k dodržování mezinárodního humanitárního práva a lidských práv a k ochraně civilistů. Vyzval také k okamžitému propuštění rukojmích v Gaze.

Palestinci prchají ze svých domovů v jižním pásmu Gazy, 13. října 2023. FOTO – Xinhua/Yasser Qudih

»Je nezbytně nutné, aby všechny strany – a ty, které na ně mají vliv – udělaly vše pro dosažení těchto kroků,« řekl Guterres.

Šéf OSN také varoval před nenávistnými projevy podněcovanými konfliktem – napříč Blízkým východem i po celém světě. »Dehumanizující projevy, které podněcují k násilí, nemají být nikdy přijímány. Vyzývám všechny vůdce, aby vystoupili proti antisemitismu, protimuslimské bigotnosti a nenávistným projevům všeho druhu. Nastal čas, aby se mezinárodní společenství spojilo okolo ochrany civilistů a nalezení trvalého řešení tohoto nekonečného cyklu smrti a destrukce,« řekl.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here