Home Zahraničí OSN vyjadřuje znepokojení nad převozem střel s ochuzeným uranem do Kyjeva

OSN vyjadřuje znepokojení nad převozem střel s ochuzeným uranem do Kyjeva

Challenger 2 FOTO - wikipedia/Graeme Main

OSN je znepokojena používáním střel s ochuzeným uranem po celém světě, včetně Ukrajiny. Na čtvrtečním brífinku to uvedl zástupce mluvčího generálního tajemníka OSN Farhan Haq. Odpovídal tak na otázku týkající se prohlášení britského ministerstva obrany o předávání těchto střel Kyjevu.

»Jste si dobře vědom našich obav z používání ochuzeného uranu všude na světě, což se týká i tohoto (případu),« řekl Haq.

Zástupce OSN byl požádán, aby objasnil, zda by se Spojené království mělo zabývat následky takových střel. »To je otázka, kterou byste měli položit příslušným orgánům ve Spojeném království. Pokud jde o nás, jsme znepokojeni jakýmkoli takovým nasazením kdekoli na světě,« odpověděl Haq.

V úterý náměstek britského ministra obrany James Hippy v písemných odpovědích na otázky skotského poslance Alba Kennyho MacAskilla potvrdil, že Spojené království poslalo na Ukrajinu tisíce tankových střel Challenger 2, včetně těch s ochuzeným uranem. Dodal však, že Londýn jejich použití nemonitoroval a neměl povinnost odstraňovat následky jejich použití po skončení konfliktu.

Bývalý ukrajinský premiér (2010-2014) Mykola Azarov označil za pokrytce ty, kteří ve středu psali o černobylské katastrofě, ale zcela ignorovali londýnský transfer granátů s ochuzeným uranem do Kyjeva.

»Všichni ti, kteří včera psali o Černobylu a den předtím mlčeli o britském transferu střel s ochuzeným uranem na Ukrajinu, jsou pokrytci! Na Ukrajinu v tichosti dorazily stovky miničernobylů a nikdo se proti nim neozval. Všichni znají strašlivé statistiky (bývalé) Jugoslávie, jejíž představitelé opakovaně varovali Ukrajince i kyjevský režim před hrozivými následky,« napsal ve čtvrtek na své facebookové stránce.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zase zdůraznil, že ačkoli ochuzený uran není na seznamu Mezinárodní agentury pro atomovou energii jako radioaktivní prvek, existují fakta a rozhovory s lidmi, kteří následky těchto střel trpěli v bývalé Jugoslávii během bombardování NATO v roce 1999.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.