Home Zahraničí OSN vyjadřuje znepokojení nad vysokou úmrtností matek na celém světě

OSN vyjadřuje znepokojení nad vysokou úmrtností matek na celém světě

ILUSTRAČNO FOTO - pixabay

OSN vyjádřila znepokojení nad nedostatkem znatelného pokroku ve snižování úmrtnosti matek na celém světě. Podle zprávy, kterou ve čtvrtek v Ženevě zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO) a několik dalších agentur OSN, zemřelo v roce 2020 během těhotenství nebo porodu přibližně 287 000 žen, což je jen o něco méně než v roce 2016, kdy bylo zaznamenáno přibližně 309 000 úmrtí matek.

»Každé dvě minuty zemře během těhotenství nebo porodu jedna žena,« uvádí se ve zprávě, která upozorňuje na »znepokojivé zhoršení zdravotního stavu žen v posledních letech, neboť úmrtnost matek se prakticky ve všech regionech světa buď zvýšila, nebo stagnovala«. »Nové statistiky ukazují, že je naléhavě nutné zajistit, aby každá žena a dívka měla přístup k život zachraňujícím zdravotním službám před porodem, během něj i po něm a mohla plně uplatňovat svá reprodukční práva,« uvedl generální ředitel WHO Tedros Adanom Ghebreyesus.

Podle odhadů uvedených ve zprávě došlo v roce 2020 na celém světě k 287 000 úmrtí během těhotenství nebo porodu. »To je jen mírný pokles oproti 309 000 v roce 2016,« uvedli odborníci. dodali, že »ačkoli v letech 2000-2015 bylo dosaženo významného pokroku ve snižování mateřské úmrtnosti, od té doby se tyto úspěchy do značné míry zastavily a v některých případech se dokonce obrátily«. V Evropě a v Americe vzrostla úmrtnost mezi lety 2016 a 2020 o 17 %, resp. 15 %. Zároveň v Austrálii, střední Asii a jižní Asii došlo ve stejném období k výraznému poklesu mateřské úmrtnosti. Zlepšení bylo zaznamenáno ve 31 zemích.

Úmrtnost je obzvláště vysoká v subsaharské Africe, na kterou připadá 70 % všech úmrtí. Odhaduje se, že celosvětově nemá 270 milionů žen přístup k moderním metodám plánování rodičovství. Nerovnosti související s příjmem, vzděláním, rasou nebo etnickým původem dále zvyšují rizika pro těhotné ženy bez odpovídajícího přístupu k základním zdravotním službám pro matky, shrnuli odborníci.

(TASS)