Home Zahraničí OSN získala 200 milionů dolarů na humanitární pomoc Súdánu

OSN získala 200 milionů dolarů na humanitární pomoc Súdánu

FOTO - Twitter

Organizace spojených národů získala 200 milionů dolarů na humanitární pomoc obyvatelům Súdánu, kde pokračují boje mezi armádou a silami rychlé reakce (RRF). Náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Martin Griffiths, který ve středu přijel do města Port Súdán, to uvedl v rozhovoru pro televizní kanál Al-Džazíra.

»Na pomoc obyvatelům Súdánu jsme shromáždili 200 milionů dolarů, ale vzhledem k vývoji v zemi bude potřeba mnohem více,« řekl Griffiths. »Nyní se soustředíme na to, abychom uspokojili potřeby humanitární organizace a umožnili její operace v Súdánu,« dodal.

Náměstek generálního tajemníka OSN rovněž uvedl, že jednal s velitelem armády Abdelem Fattahem al-Burhanem a velitelem sil rychlé reakce Mohammedem Hamdanem Dagalem (Hamidtim). Griffiths uvedl, že požadoval, aby strany konfliktu zajistily civilnímu obyvatelstvu neomezený přístup k humanitární pomoci a také zaručily bezpečnost pracovníků světové organizace.

Situaci v Súdánu zhoršily neshody mezi al-Burhanem a Dagalem. Hlavní sporné body mezi oběma vojáky se týkají načasování a způsobu vytvoření jednotných súdánských ozbrojených sil a toho, kdo by měl být vrchním velitelem armády: profesionální armáda, jak prosazuje al-Burhan, nebo zvolený civilní prezident, na kterém trvá Dagalo. Dne 15. dubna vypukly střety mezi oběma zmíněnými subjekty poblíž vojenské základny ve městě Merov a Chartúmu. Podle ministerstva zdravotnictví bylo od začátku bojů zabito více než 600 lidí.

(TASS)